Četrdeseti rođendan kompjuterskog miša

Izvor: RTS, 09.Dec.2008, 20:37   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Četrdeseti rođendan kompjuterskog miša

Sprava bez koje se ne može zamisliti život u savremeno doba, kompjuterski miš, slavi danas četrdeseti rođendan.

Daglas Inglbart, izumitelj sa američkog istraživačkog instituta u Stenfordu, predstavio je javnosti davne 1968. godine prvog informatičkog miša, pravougaonog oblika, sa jednim tasterom i dva točkića, kasnije kuglice.

Miševi su ubrzo "napustili" univerzitetsku istraživačku laboratoriju i našli se na stolovima korisnika kompjutera.
>> Pročitaj celu vest na sajtu RTS <<
Spravica je dobila ime miš jer je oblikom i veličinom podsećala na simpatičnog malog glodara.

Na tržištu se danas mogu naći miševi najrazličitijih boja i oblika, a najsmeliji dizajneri osmislili su ih sa različitim funkcijama.

Uprkos činjenici da stotine miliona korisnika kompjutera ne ispuštaju svoje miševe iz ruku, analitičari im ne predviđaju sjajnu budućnost.

Za pet godina, kompjuterski miš mogao bi da bude zamenjen specijalnim sistemima za prepoznavanje oblika preko vebkamera.

Nastavak na RTS...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.