Izvor: RTS, 07.Jan.2011, 15:22 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Česnica sa tri dukata
Građani su tradicionalno u podne prisustvovali na Terazijama lomljenju božićne česnice, teške 50 kilograma sa tri dukata. Prvi dukat pronašao penzioner iz Beograda Stevan Miljković.
Više stotina Beogrđana učestvovalo je u tradicionalnom lomljenju božićne česnice, teške 50 kilograma, u kojoj su bila tri dukata, a među okupljenima ispred Terazijske česme bilo je najviše dece.
Jedan od dukata u česnici pronašao je sedamdesetrogodišnji penzioner Stevan >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << Miljković. Vlasnici preostala dva dukata nisu poznati, pošto su zlatnici sakriveni u nekom od polomljenih parčića česnice koje su Beograđani poneli sa sobom.
Miljković u lomljenju česnice na terazijskoj česmi učestvuje već deseti put, a pronašao je zlatnik sa likom svetog Vasilija Ostroškog.
Na preostala dva dukata urezani su motivi rođenja Hristovog i lik svetog Nikole. Svaki dukat sakriven u česnici težak je između 2,5 i tri grama. Lomljenje božićne česnice sa tri zlatna dukata organiozovano je ove godine 20. put.
Česnica je napravljena u pekari "Toma". Organizator manifestacije je Unija pekara Srbije, a darodavac tri zlatna dukata u česnici je generalni sponzor manifestacije, preduzeće "Jablanica" iz Beograda.
Unija pekara Srbije povodom praznika daruje i božićnu česnicu sa jednim zlatnim dukatom Domu za decu i omladinu ometenu u razvoju, u Sremčici. Darodavac česnice i dukata je pekara "Grubanoski" iz Beograda.






