
Izvor: Blic, 03.Nov.2010, 16:25 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Češki parlament odobrio povećanje broja vojnika u Avganistanu
Donji dom češkog parlamenta danas je odlučio da će od iduće godine u Avganistanu imati 720 a ne 535 vojnika kao do sada.
Odluka je doneta sa 106 glasova "za” i 67 glasova "protiv”, prenela je agencija Rojters, navodeći da je prošle sedmice Senat usvojio odluku o slanju većeg broja vojnika u Avganistan.
- To je znak naše odgovornosti prema našoj bezbednosti i bezbednosti naših saveznika - istakao je ministar odbrane Aleksandar Vondra.
>> Pročitaj celu vest na sajtu Blic <<
Češka je produžila vojnu misiju u Avganistanu do 2012. godine, kada bi broj vojnika trebalo da se smanji na 640. Češke snage, koje se nalaze u sklopu ISAF, medjunarodnih vojnih snaga predvođenih NATO, angažovane su na projektima rekonstrukcije, vojne obuke, specijalnih operacija i transporta helikopterima.
Republika Češka čvrsto ostaje pri stavu da njeni vojnici nastave misiju u Avganistanu, za razliku od nekih saveznika koji su povukli svoje snage.
Holandija je u avgustu formalno okončala misiju u Avganistanu zbog oštrog protivljenja javnog mnjenja.Italija je najavila povlačenje svojih vojnika u leto iduće godine, a to će učiniti i Kanada.
Češki i slovački vojnici sa Kosova u Avganistan
Izvor: NaDlanu.com, 03.Nov.2010
PRAG, 3. novembra 2010. (Beta-AFP) - Češka i Slovačka odlučile su u sredu da smanje ili potpuno povuku svoje vojnike sa Kosova, a da povećaju njihov broj u Avganistanu. Donji dom češkog parlamenta odobrio je povećanje broja vojnika u Avganistanu sa sadašnjih 535 na oko 720 u 2011. godini nakon...