Ćelije meduza otkivaju kancer

Izvor: Blic, 02.Nov.2010, 12:11   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Ćelije meduza otkivaju kancer

Ćelije meduza koje svetle mogu se iskoristi za blagovremeno dijagnostifikovanje raka duboko u ljudskom organizmu. Proces o kom je reč koristi zeleni fluorescentni protein (GFP), koji meduzama omogućava da svetle u mraku, a medicinski istraživači sa Univerziteta Jorka (Velika Britanija) ustanovili su da se ovaj priotein može isprogramirati tako da se veže za ćelije raka, što omogućava njihovo uočavanje uz pomoć specijalne kamere.

Lider istraživačkog tima, Profesor >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << Norman Majtlend, veruje da će ovo otkriče uneti pravu revoluciju u dijagnostifikovanje raka, naročito kada je reč o onim vrstama koje se javljaju duboko u organizmu i teško se otkrivaju u fazi dovoljno ranoj za uspešno lečenje.

Nastavak na Blic...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.