Čavoški: Referendum o Sudu i Tužilaštvu BiH je potpuno legitiman

Izvor: Nezavisne Novine, 28.Nov.2015, 17:24   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Čavoški: Referendum o Sudu i Tužilaštvu BiH je potpuno legitiman

BEOGRAD - Akademik Kosta Čavoški istakao je danas da je referendum za koji se zalaže Republika Srpska potpuno legitiman jer Sud i Tužilaštvo BiH nisu predviđeni Dejtonskim sporazumom nego nametnuti dekretima koje su protivustavno donosili visoki predstavnici.

“Kako je to protivustavna tvorevina, ona treba da se ukine”, poručio je Čavoški na međunarodnom tematskom skupu u Beogradu pod nazivom “Sud i Tužilaštvo BiH u kontekstu (de)stabilizacije Republike Srpske”.
>> Pročitaj celu vest na sajtu Nezavisne Novine << />
Čavoški je napomenuo da je antiustavno bilo i formiranje distrikta Brčko.

“Oni koji su protiv referenduma zapravo zastupaju ili američku politiku ili drugih velikih sila ili interese muslimana u BiH. Sramota je kad to čine i pojedine nazovi srpske stranke u BiH”, rekao je Čavoški.

On je istakao da referendum ne predstavlja nikakvu opasnost za bezbjednost BiH i da bi “sve bilo u savršenom redu i miru ukoliko bi se referendum sproveo i ukinuo Sud i Tužilaštvo BiH”.

“Ustavni sud je preuzeo nadležnost kao revizioni svih sudova i u jednom i drugom entitetu, tako da BiH već ima mogućnost da utiče na srpske odluke i nije potrebna posebna sudska instanca”, rekao je Čavoški.

Profesor Univerziteta u Istočnom Sarajevu Spasoje Tuševljak istakao je da je međunarodna zajednica svojom politikom u BiH uslovila lošu ekonomsku situaciju, zbog destrukcije mehanizama koji bi entitetima omogućili samostalnu ekonomsku politiku.

Profesor Univerziteta u Kragujevcu Zoran Čvorović ocijenio je da je uređenje BiH protivpravno pretvoreno iz realne unije u federaciju.

“Svedoci smo da se u odnosu na izvorni dejtonski ustavni tekst državno uređenje u BiH drastično promijenilo posebno uvođenjem Suda i Tužilaštva BiH. Dejtonski sporazum uređuje BiH kao realnu uniju, a njoj ne priliči postojanje sudske vlasti na nivou konfederalne zajednice, odnosno realne unije”, rekao je Čvorović.

On je ocijenio da bi strane potpisnice Dejtonskog sporazuma – Srbija kao nasljednica SRJ, Hrvatska, BiH, kao i njeni entiteti, te zemlje svjedoci – garanti, posebno Ruska Federacija, morali da intervenišu i spriječe protivpravnu promjenu državnog oblika BiH na jednostran način bez dogovora sa drugim ugovornim stranama.

Nastavak na Nezavisne Novine...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Nezavisne Novine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Nezavisne Novine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.