ČUPAVA VREMENA: Građani pod depresijom i stresom

Izvor: BKTV News, 06.Nov.2014, 13:01   (ažurirano 02.Apr.2020.)

ČUPAVA VREMENA: Građani pod depresijom i stresom

Srbija se nalazi na teškom putu tranzicije, prepunom straha od bankrotstva i opšteg siromaštva. Sve to se odražava na stanje zdravlja građana. Po istraživanju Instituta za javno zdravlje „Dr Milan Jovanović Batut“ visok krvni pritisak ima polovina odraslog stanovništva, simptome depresije 4,1 odsto stanovnika, a u poslednjoj godini stres je doživelo 56,6 odsto građana, što je više od 47,5 odsto koliko se na stres žalilo 2006. godine. Dakle, u Srbiji je obolelo od depresije oko >> Pročitaj celu vest na sajtu BKTV News << 300 hiljada ljudi svih uzrasta, socijalnih grupa i statusa. Svetski podaci govore da će do 2020. godine depresija u svetu, ali i u Srbiji biti druga bolest.

Čuveni američki psihijatar dr Aron Bek opisao je depresiju kao kognitivnu trijadu: negativno viđenje sebe, negativno viđenje sveta, negativno viđenje budućnosti. Ako primenimo ove tri kategorije viđenja depresije, onda možemo zapaziti da u Srbiji vlada sumorna slika siromaštva, nezaposlenosti i drugih oblika društvene marginalizacije, što u prvom redu stvara sindrom negativnog viđenja sebe. Kada se pojedinac otuđi i „zatvori u sebe“, kada preovlada stanovište da je pribijen uza zid problema, aktivira se negativno viđenje sveta. Tada nastupaju razni odbrambeni mehanizmi u ponašanju, počev od strahova, povlačenja u sebe (fenomen puža), pa sve do agresivnosti i euforije. Gubitak „sebe“ i „sveta“ je i gubitak i sa realnošću, ali i sa pojmom „budućnost“.
Stres na negativne reakcije aktivra depresiju. Jedan od najčuvenijih istraživača ovog psihičkog stanja Hans Seli je još 1936. godine postavio teoriju prema kojoj do bolesti dolazi usled poremećaja ravnoteže u organizmu pod dejstvom raznih spoljašnjih i unutrašnjih činilaca. Depresivno ponašanje pojedinca prilikom gubutka posla, novca, stana–imovine ili porodice izaziva burne reakcije. Upravo zbog toga država koja preduzima ozbiljne mere ekonomskih i socijalnih reformi koje aktiviraju štetne reakcije treba da u odbranu zdravlja uključi veliki broj stručnih tela za hitnu prevenciju mentalnog zdravlja, poput centara za socijalni rad, zavoda za mentalno zdravlje, psiholoških timova i crkve.
Teško je odgovoriti na pitanje kako se braniti i odbraniti od depresije i stresa. Postoje neka opšta zapažanja i saveti stručnih tela protiv depresije i stresa. Osnovne preporuke glase: Izbegavati stresne situacije kad god je to moguće. Ne potiskivati emocije – plakati, prepričati šta se desilo. Energiju i potiskivanu agresiju prazniti kroz kontrolisanu fizičku aktivnost, šetnjama u prirodi, izuzetno potrežiti pomoć stručne osobe. Odvojiti dovoljno vremena za san i odmor. Spavati kvalitetno i dobro – pravilan ritam spavanja, u isto vreme, ne uzimati razbuđujuća sredstva – kafa, čaj. Baviti se stvarima koje nisu obavezne, pronaći hobi i razonodu. Planirati i organizovati obaveze, napraviti redosled. Ne dozvoliti nagomilavanje aktivnosti. Ono što može da se uradi danas, nikako ne ostavljati za sutra.
Najčešći oblici pojedinačne „terapije“ protiv stresa i depresije građani Srbije primenjuju kroz igre na sreću, kladionice, kocku, alkohol i lake droge. Godine koje su pred nama veoma su bolne za mentalno zdravlje nacije. Zato je bitno okupiti porodicu, prijatelje, kolege s posla i tretirati ih kao socijalni „nukleus“ komunikacija, a ne konfrontacija.
Tomislav Kresović
The post ČUPAVA VREMENA: Građani pod depresijom i stresom appeared first on BK Televizija - BKTV News - Telefakt.

Nastavak na BKTV News...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta BKTV News. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta BKTV News. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.