ČUDESNA PRIRODA: Najčudnije mame u svetu životinja

Izvor: Kurir, 08.Jul.2015, 16:53   (ažurirano 02.Apr.2020.)

ČUDESNA PRIRODA: Najčudnije mame u svetu životinja

Jedno je sigurno – uloga majke važna je u životu mladunčeta životinje koliko i u životu ljudske bebe. Šta je to što mame iz sveta životinja, međutim, rade drugačije

Ovaj članak je preuzet sa National Geographic.

1. Kukavica.

Kukavice su se dosetile kako da brigu o mladima prepuste svojim komšijama. Naime, mama kukavica će svoja jaja ostaviti u gnezdu druge ptice. Kukavice će se izleći prve, oterati ostale mlade iz gnezda i tako zadobiti >> Pročitaj celu vest na sajtu Kurir << punu pažnju svojih usvojitelja.

2. Sivi kit.

Ponekad majke u životinjskom svetu moraju da preplivaju sedam mora kako bi zaštitile svoje mlade.  Sivi kit migrira što dalje od hladnog Arktika, koji je siromašan hranom, sve do tropskih obala Meksika, gde se porađa. Takođe, sivi kit putuje u toplije vode kako bi svoje mlade zaštitio od orki. Mladi sisaju majčno mleko, koje sadrži 53 odsto masti i pomaže im da stvore izolaciono salo, koje će ih zaštititi od hladnoće kada se vrate u hladnije vode.

3. Ženka pauka.

Za većinu vrsta paukova parenje znači kraj životnog veka, ali za nekolicinu vrsta pauka koji pripadaju redu Stegodyphus smrt ne dolazi odmah - tek nakon što njihove ženke kao majke učine nešto neverovatno. Ženke pauka, naime, kače jaja za mrežu i motre na njih sve dok se mladi ne izlegu. Nakon toga, majka donosi hranu mladima, a kada oni napune mesec dana majka leže na leđa i dovoljava im da je ubiju i pojedu.

4. Otrovna žaba.

Kada je reč o materinstvu, ženka otrovne žabe sigurno spada u najčudnije majke u životinjskom carstvu. Nakon što snese jaja, žaba svoje mlade nosi na vrh drveta, a potom nalazi izvore vode za svakog punoglavca pojedinačno i hrani svakog od njih između šest i osam nedelja kako ne bi pojeli jedni druge.

5. Kokoška.

Kokoške veoma ozbiljno shvataju svoju majčinsku ulogu. Kako bi ljuska bila dovoljno jaka - a kokoške ne unose dovoljno kalcijuma u svoj organizam - one rastvaraju sopstvene kosti, zahvaljujući čemu njihove bebe dobijaju jaku ljusku.

SA SAJTA NATIONAL GEOGRAPHIC PREPORUČUJEMO VAM JOŠ:

Kult mrtvih u Tana Toradži: Život s preminulima

Slon koji je osuđen na smrt vešanjem

Ova bića oduzimaju najviše života godišnje (VIDEO)

Jesu li žene, zapravo, jači pol?

Jesu li stari Grci verovali da mrtvi mogu da ožive?

Nastavak na Kurir...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Kurir. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Kurir. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.