Izvor: NoviMagazin.rs, 15.Okt.2019, 15:39   (ažurirano 02.Apr.2020.)

CIVUCUS: Srbij među zemaljama u kojima su osnovne slobode opstruirane

Nevladina organizacija CIVICUS smanjila je rejting Srbije iz kategorije zemalja u kojima su osnovne slobode sužene u kategoriju zemalja u kojima su osnovne slobode i građanski prostor opstruirani, saopšteno je danas na konferenciji Građanskih inicijativa u Beogradu.

Dominik Perera iz CIVICUS-a naveo je da u tu kategoriju spadaju države u kojima državna vlast direkno opstruiše rad civilnih organizacija i gde postoji opasnost da će osnovne slobode i dalje biti degradirane.
>> Pročitaj celu vest na sajtu NoviMagazin.rs << />
Dodao je da u tu grupu spadaju još Mađarska, Kazahstan i Filipini, s tim da to ne mora da znači da su sve zemlje identične po tom pitanju.

Programska direktorka Građanskih inicijativa Bojana Selaković navela je da je u Srbiji od marta do oktobra ove godine zabeleženo 97 kršenja osnovnih prava u Srbiji, a da najveći broj od tih slučajeva predstavlja kršenje prava na slobodu izražavanja. 

"Sve te informacije ukazuju na jedan rastući trend, uigrani scenario. Imamo na tapetu jedne iste organizacije, medijske kuće i novinare, uglavnom one koji se na kritički način izražavaju o aktivnostima različitih državnih organa", rekla je Selaković.

Ona je navela da je izveštaj pokazao da je jedan od glavnih problema u Srbiji uspostavljanje i funkcionisanje GONGO i PONGO organizacija koje postoje isključivo da bi postigle ciljeve funkcionera na vlasti i koje se koriste za diskreditaciju kredibilnih organizacija.

"Drugi nalaz koji ide u prilog opstruiranosti u Srbiji odnosi se na selektivnu primenu istih propisa, što je naročito izraženo kod Zakona o javnom okupljanju. Imamo različite reakcije policije i sudova u odnosu na to ko je organizator javnog skupa", navela je Selaković.

Neki od ključnih nalaza koji su uticali na smanjenje rejtinga Srbije pokazuju i da finansiranje organizacija civilnog društva od strane države nije dovoljno transparentno, da zakonski okvir i dalje ne stimuliše volontiranje, te da učešće civilnog društva u donošenju odluka nije u potpunosti regulisano. 

Istraživanje je rađeno po metodologiji CIVICUS monitor koja podrazumeva praćenje stanja građanskih sloboda u svim državama sveta, a sprovodi ga od 2016. godine CIVICUS kao globalna alijansa za građansku participaciju u čijem radu učestvuje više stotina organizacija iz celog sveta.

Metodologija podrazumeva prikupljanje informacija od lokalnih i regionalnih istraživača koji se potom analiziraju u odnosu na postavljene indikatore i sabira ukupna ocena za svaku zemlju.

Podaci koji se koriste za Srbiju dostavljaju Građanske inicijative koje podatke prikupljaju na dva načina - kroz platformu tri slobode, koja prati stanje slobode udruživanja, kretanja i izražavanja i metodologiju monitoring matriks.

Nastavak na NoviMagazin.rs...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta NoviMagazin.rs. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta NoviMagazin.rs. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.