CIRSD studija o obnovljivim izvorima energije

Izvor: B92, 26.Nov.2015, 22:50   (ažurirano 02.Apr.2020.)

CIRSD studija o obnovljivim izvorima energije

Srbija je natprosečno snabdevena obnovljivim izvorima energije, ali se taj potencijal ne koristi dovoljno, što zbog nedostatka investicija, što zbog neznanja.

To je ocenio predsednik Centra za međunarodnu saradnju i održivi razvoj (CIRSD) Vuk Jeremić.

Jeremić je, na promociji studije "Putokaz za razvoj obnovljivih izvora energije u Srbiji i okruženju", objasnio da je namera CIRSD bila da ponudi drugačiji model razvoja, zasnovan na čistoj energiji iz domaćih >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << ili regionalnih resursa.

Srbija nema dovoljno konvencionalnih izvora energije, gasa i nafte, rekao je Jeremić i ocenio da je i ono što ima beznačajno za njene potrebe.

Gasovodi su stvar koja se gradi decenijama, a to je koncept prilično politički i bezbednosno ranjiv, ukazao je on i dodao da Srbija ima izvore lignita, koji je niskog kvaliteta i negativno utiče životnu sredinu i zdravlje stanovništva.

Politika razvoja zanosnovana na termoelektranama doprinela je niskoj produktivnosti i neadekvatnoj konkurentnosti ekonomije, pokazala je energetsku neefikasnost i neprihvatljive posledice po zdravlje ljudi, upozorio je Jeremić.

On smatra da tranzicija na obnovljive izvore energije ne može biti apsolutna i momentalna, ali se može iskoristiti prilika ove godine, kada je Generalna skupština UN usvojila

Ciljeve održivog razvoja do 2030. godine, i kada se sledeće nedelje očekuju zaključci velike konferencije u Parizu o klimatskim promenama COP 21.

Ukoliko se opredelimo za neku vrstu zaokreta u razvojnoj i energetskoj politici, možemo očekivati podršku međunarodnih organizacija, finansijskih institucija, privatnog sektora i Evropske unije (EU), zaključio je Jeremić.

Šef Delegacije EU u Srbiji Majkl Davenport smatra da je Srbija zabeležila ograničeni napredak u korišćenju biomase, koja čini 60 odsto njenih obnovljivih izvora.

Davenport je napomenuo i da postoji veliki broj administrativnih barijera i prepreka, zbog kojih se odustaje od investiranja u obnovljive izvore energije, mada Srbija ima potencijala, jer se radi o biomasi, energiji vetra, vode i sunca.

Osvrćući se na godišnji izveštaj Evropske komisije o zemljama kandidatima za članstvo u EU, Davenport je rekao da je Srbija dobila preporuke za oblast energetike, u okviru poglavlja 15, da jača ulogu energetskih regulatora.

Preporuka za Srbiju je i da se u ovoj oblasti više usklađuje sa zakonodavstvom Unije i fokusira na energetsku efiksnost i konkuretnost na gasnom tržištu.

U poglavlju 27 - životna sredina, rekao je Davenport, posebna pažnja se posvećuje primeni obaveza koje su date za konferenciju u Parizu COP 21, konsolidaciju strateškog planiranja i jačanje administrativnih kapaciteta, u skladu sa politikama EU u ovoj oblasti.

Unija priznaje napore koje je Srbija učinila kada je reč o fiding tarifama i promociji ulaganja u obnovljive izvore energije da bi se do 2020. godine dostigli ciljevi da se 27 odsto energije dobija iz takvih resursa, rekao je Davenport.

Važno je pomenuti da zakonodstvo i primena regulative još nije kakva bi trebalo da bude i nije prijateljska prema investitorima, ocenio je Davenport na prezentaciji, na kojoj je govorila i ambasadorka Francuske Kristin Moro.

Autorke studije, u izdanju CIRSD, Maja Turković i Ana Brnabić ističu da bi korišćenje obnovljivih izvbora energije Srbiji donelo brojne korosti, od privlačenja investicija, do ublažavanja ekoloških problema.

Nastavak na B92...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.