Izvor: Politika, 28.Avg.2007, 12:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

CEFTA ulaznica za EU

Liberalizacija trgovine u regionu jugoistočne Evrope dovela je do zaključivanja 32 bilateralna sporazuma o slobodnoj trgovini, koji se zamenjuju sklapanjem jedinstvenog multilateralnog Sporazuma zasnovanog na CEFTA principima. Novi sporazum, potpisan 19.12.2006., nazvan je CEFTA 2006, zbog renomea koji je stekla dosadašnja CEFTA, kao Sporazum o slobodnoj trgovini zemalja centralne Evrope.

Ovaj sporazum se zasniva na pravilima Svetske trgovinske organizacije i EU, a obezbediće veće >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << poštovanje pravila trgovanja, slobodan protok ljudi, roba i ideja, unaprediće pravnu disciplinu, omogućiće veća strana ulaganja, podići će tehnološki nivo proizvodnje i obezbediti potrošačima veći standard. S obzirom na to da povećava pravnu sigurnost za investitore i primenjuje jednostavnija pravila o poreklu robe, Sporazum povećava mogućnost bescarinskog izvoza na mnogo širem tržištu od sadašnjeg. Praktično, sve su to koraci koji će ubrzati proces pristupanja EU i STO svih zemalja regiona.

O novoj CEFTI se govori kao o nekoj vrsti pripreme "za ponašanje" i konkurenciju na tržištu EU, a najvažnija odredba na koju se obavezuju članice jeste ukidanje međusobnih carina, što će poslovanje učiniti jednostavnijim i ubrzati ekonomski rast, olakšati trgovinu i investicije.

Sporazum su do sada ratifikovale: Albanija, Crna Gora, Hrvatska, Makedonija, Moldavija i Unmik u ime Kosova (kao carinske teritorije). CEFTA 2006 je za njih stupila na snagu 26. jula ove godine. Za ostale zemlje, dok ga ne ratifikuju – važe bilateralni sporazumi o slobodnoj trgovini. BiH je trebalo da ga ratifikuje 31. jula, ali to se nije dogodilo pošto Sporazum nije prošao u parlamentu. Za Srbiju je važno da Sporazum ratifikuje što pre da bi pokazala da je spremna na evropske integracije i da bi na ministarskom sastanku krajem septembra nastupila kao punopravni član, a ne u svojstvu posmatrača.

Zemlje-članice CEFTA 2006 će uspostaviti zonu slobodne trgovine u skladu sa odredbama ovog sporazuma i saglasno odgovarajućim pravilima i procedurama STO. Ona će biti utvrđena u prelaznom periodu koji će biti okončan najkasnije do 31. decembra 2010. godine.

Sporazumom su pravno regulisane i neke potpuno nove oblasti – usluge, investicije, javne nabavke, zaštita intelektualne svojine – za koje je predviđena primena pravila STO.

Uspostavljanje zone slobodne trgovine u skladu sa CEFTA 2006 do kraja 2010. godine, pored zaključenja Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju sa EU u 2007. i članstva u STO u 2008. , spada u prioritete Srbije u oblasti ekonomskih odnosa sa inostranstvom.

Nesumnjivo je da je područje CEFTA atraktivno za investiranje i da će unaprediti regionalnu saradnju. Srbija može u okviru CEFTA sporazuma da postane "komercijalni centar" zapadnog Balkana i pogodno mesto za strana direktna ulaganja. Srpska privreda u tom procesu imaće priliku da se takmiči na širem evropskom tržištu i tako postane uspešnija i konkurentnija. Novi sporazum omogućava proširenje tržišta za sve proizvode, ali i trgovanje pod istim uslovima za sve proizvođače. Pri tome, uslovi i pravila igre biće unapred poznati pa će preduzeća moći na duži rok da planiraju proizvodnju i plasman. Sporazum će omogućiti zemljama regiona da trguju pod jednakim uslovima bez obzira u kojoj su fazi pristupanja EU i STO.

CEFTA sporazum obuhvata više od 90 odsto međusobne robne razmene u regionu, a u ove zemlje odlazi preko jedne trećine ukupnog izvoza Srbije, tako da su one po značaju naš drugi spoljnotrgovinski partner (posle EU). Pored toga, Srbija u razmeni sa njima ostvaruje suficit.

Realizacija Sporazuma treba da vodi povećanju obima trgovine i stvara uslove za ravnomerniji i usklađeniji razvoj regiona, smanjenje troškova, povećanje produktivnosti, poboljšanje infrastrukture, rast konkurentnosti, zaposlenosti i životnog standarda.

naučni savetnik

[objavljeno: ]

Nastavak na Politika...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Politika. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Politika. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.