Izvor: B92, 30.Apr.2001, 12:00 (ažurirano 02.Apr.2020.)
CANAK: NIKAD OVOLIKI CENTRALIZAM
Nikada nismo imali ovakvu partijsku drzavu kakvu pravi Demokratska stranka Srbije, svuda imenuje svoje ljude, a da DOS cak ni ne pita za misljenje. Nikada nije ovoliko nipodastavano tudje misljenje, kao sto to sada cini DSS, i nikada nije vladao ovoliki centralizam, ocenio je predsednik Skupstine Vojvodine Nenad Canak, u intervjuu listu Madjar so. Kako prenosi ANEM, on je ukazao da su, u vreme socijalista, Perosevic i njegovi drugovi barem formalno predstavljali nekakve organe, a da >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << se sa time u Beogradu sada niko ne bavi. 'Ukoliko se mi, koje su gradjani Vojvodine izabrali, ne budemo suprotstavili takvom ponasanju, ako sa Beogradom budemo samo koketirali, onda ce se u Vojvodini stvoriti jedan separatisticki pokret', rekao je Canak, konstatujuci: da li samo u nekim njenim delovima ili u celoj pokrajini, ali separatizam ce se sigurno javiti. On je zakljucio da bi to dovelo do strasne tenzije i jalove situacije, jer bi Vojvodina tesko izdrzala neposrednu konfrontaciju sa Srbijom. 'Sa druge strane opet', izjavio je Canak, 'prihvatanje onoga sto iz Beograda zele da nam nametnu bilo bi ravno samoubistvu. Treba da trazimo takva resenja sa kojima ce Vojvodina biti ravnopravni partner, dakle raspolagati svojim subjektivitetom', ukazao je on. Na pitanje o vojvodjanskom referendumu, Canak je izmedju ostalog odgovorio: Ukoliko ne pocnu da se ozbiljno bave pitanjem Vojvodine, ako se bude nastavljala rasprodaja vojvodjanske imovine zato da napune republicki budzet, mi cemo o svemu pitati gradjane za misljenje i doneti odgovarajuce odluke, koje ce biti obavezujuce.





