Bura  zbog Nacionalnog saveta

Izvor: Blic, 05.Nov.2013, 17:16   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Bura zbog Nacionalnog saveta

Odbor za kulturu Skupštine Srbije održao je juče sednicu povodom dopisa dva državna sekretara Nacionalnom savetu za kulturu, kao i najave ministra Ivana Tasovca da će povući iz procedure izmene i dopune Zakona o kulturi. Skupština Srbije: Odbor za kulturu na delu

Sednici je prisustvovalo nekoliko članova Nacionalnog saveta za kulturu, ali niko iz resornog Ministarstva, jer kako je u pismu naveo ministar, „poziv nije blagovremeno upućen”.

Dopis državnog sekretara >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << Dejana Ristića okarakterisan je spornim po više osnova, od nepoznavanja uloge Nacionalnog saveta (po njemu NS je organ zakonodavne vlasti) do rezultata rada tog tela (obimni izveštaji o brojnim konkretnim aktivnostima ranije su usvojeni uz pohvale svih članova Odbora bez obzira na stranačku pripadnost) i njegovog statusa.

Zaključci Odbora za kulturu

- Odbor za kulturu i informisanje konstatuje da Nacionalni savet za kulturu redovno i savesno obavlja svoje aktivnosti u skladu sa ovlašćenjima definisanim Zakonom o kulturi

- Odbor za kulturu traži da se Zakon o izmenama i dopunama Zakona o kulturi (kojim se rešavaju pitanja uslova rada NS) koji je usvojila Vlada Republike Srbije 4.8.2013. a Odbor za kulturu 16.09.2013. hitno stave u skupštinsku proceduru

- Sednica se nastavlja u najhitnijem roku uz obavezno prisustvo Ministra kulture i državnih sekretara

- Odbor za kulturu izražava nezadovoljstvo zbog stavova iznetih u dopisima Ministarstva kulture i informisanja kojim se ugrožava redovan i slobodan rad Nacionalnog saveta

U tom korpusu pitanja je i naznaka ministra Tasovca da će povući iz procedure pomenuti zakon, a kojim je trebalo da se ispravi raniji propust i zakonom odrede uslovi rada NS (prostor za sastanke, tehnička podrška, do eventualnih nadoknada se nije ni došlo, iako recimo saveti pri Ministarstvu obrazovanja, kojih ima tri, imaju sve to regulisano...).

- Jako je bitno da se na relaciji Ministarstvo - NS statusno reši pitanje uslova rada tog tela - rekao je za „Blic” član Saveta Goran Paskaljević, i dodao:

- Najava ministra da će iz skupštinske procedure povući nešto oko čega je postignuta sva potrebna saglasnost - zaoštrava stvari. Ili da zamrznemo rad Saveta dok se to ne reši, što možda nekom i odgovara. Ako dođe do tog povlačenja iz bilo kojih formalnih razloga, to ćemo shvatiti onako kako suštinski i jeste, kao opstrukciju rada Saveta.

Drugi povod odnosio se na pismo državnog sekretara za informisanje Gordane Predić članu NS Vesni Injac, a u kome se, kako je juče više njih definisalo, „ugrožava sloboda mišljenja”.

Pismo je upućeno povodom izlaganja Vesne Injac na Forumu održanom na Sajmu knjiga o problemima koje biblioteke imaju sa nabavkom knjiga zbog Zakona o javnim nabavkama.

Nekoliko članova odbora (od 11 prisutnih) govorilo je o tome da su dopisi uznemirujući, opasni... te da u skladu s pravilima rada Odbora treba doneti zaključke, a četiri člana su insistirala da stvari treba smirivati, ponoviti poziv ministarstvu, ponovo se sastati...

Važno je da se na relaciji između Ministarstva i Nacionalnog saveta za kulturu statusno reši pitanje uslova rada tog tela: Goran Paskaljević, član NS

- Ne treba da dramatizujemo, treba da čujemo i drugu stranu, da sačekamo sa zaključcima - kazao je između ostalog Neven Cvetićanin (SDP), dok je Siniša Kovačević (DSS) predložio da se sednica prekine i nastavi drugog dana, što je na kraju i usvojeno. Zaključci i formulacije menjani su više puta i na kraju usvojeni glasanjem za svaku tačku posebno.

Zvaničnih reagovanja iz Ministarstva kulture na sednicu Odbora juče po podne nije bilo.

Najčitanije SADA:

Nastavak na Blic...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.