Bujanovac: Predstavljen izveštaj o službenoj upotrebi albanskog jezika i pisma

Izvor: RTS, 23.Mar.2018, 17:53   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Bujanovac: Predstavljen izveštaj o službenoj upotrebi albanskog jezika i pisma

Iako je u poslednjem periodu stanje unapređeno, još postoje i problemi, vezani za nedostatak stručnih prevodilaca i nedovoljnu obaveštenost građana, zaključak je posle predstavljanja izveštaja Zaštitnika građana o službenoj upotrebi albanskog jezika i pisma.
U Bujanovcu je predstavljen poseban izveštaj Zaštitnika građana o službenoj upotrebi albanskog jezika i pisma.

U poslednjem >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << periodu stanje je unapređeno, ali još postoje i problemi, vezani za nedostatak stručnih prevodilaca i nedovoljnu obaveštenost građana.
Zakonski okvir postoji, pravo na upis ličnog imena u izvornom obliku je garantovano.
U praksi, srpski i albanski jezik se razlikuju. U knjigu rođenih upisuje se ime na albanskom, i isto to ime ćirilično.

Za neka slova u albanskom pismu nema alternative u srpskom. Predlog je uvođenje kataloga imena.
"Razlozi su vrlo jednostavni i ljudski, niko ne voli mu da prilikom evidentiranja imena i prezimena neko pogreši," kaže zaštitnik građana mr Zoran Pašalić.
Zoran Stanković, predsednik Koordinacionog tela, najavljuje: „To će raditi stručnjaci koji su nadležni za jezik, prema tome oni moraju da reše na način kako je opšte prihvaćeno."
Opština Bujanovac je albanski kao zvanični jezik uvela 2002. godine.
U nekim oblastima poštuje se pravo na upotrebu jezika i pisma, a u nekim, po mišljenju predstavnika lokalne samouprave, nedovoljno.
"U mnogim državnim institucijama ne postoje kadrovi, odnosno zaposleni za znanjem albanskog jezika, onemogućava ono što zakon pruža kao mogućnost." navodi Šaip Kamberi, predsednik opštine Bujanovac.
Misija OEBS-a podržala je pripremu posebnog izveštaja. Šef misije, ambasador Andrea Oricio navodi primere dobre prakse.

U Matičnoj službi u Vranju stranka sama piše svoje ime, na svom jeziku.
"Pravo na jezik i pismo je važan činilac u demokratskom društvu, a i učenje zvaničnog jezika države ključni je preduslov za dijalog i ekonomski razvoj," naglašava ambasador Andrea Oricio, šef Misije OEBS-a.
U posebnom izveštaju Zaštitnik građana daje i preporuke, pored kataloga imena, predlaže dodatne obuke matičara i radnika u Zdravstvenim centrima, a Nacionalnom savetu da preciznije informiše građane o pravu na upis ličnog imena.
 

Nastavak na RTS...






Povezane vesti

Izveštaj Zaštitnika građana o službenoj upotrebi albanskog jezika : Uzroci problema sistemski

Izvor: JUGpress.com, 23.Mar.2018

BUJANOVAC..Zaštitnik građana Zoran Pašalić ocenio je danas u Bujanovcu da je u oblasti službene upotrebe albanskog jezika i pisma “stanje u izvesnoj meri unapređeno i da su uzroci problema sistemski i recizirao da su to nedostatak kadrova i finansijskih sredstava, nedovoljna obučenost i nedostupna...

Nastavak na JUGpress.com...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.