
Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 15.Jun.2020, 18:01
Brze dijete opasne po zdravlje
Obično početkom leta želimo da dobijemo idealnu liniju pa pribegavamo različitim dijetama. Najčešće su takozvane brzinske, koje traju od pet do sedam dana, dostupne su na mnogim mrežama, u novinama, na internetu, ali mogu biti vrlo štetne za zdravlje.
Prema podacima Svetske zdravstvene organizacije, gojaznost je danas u porastu i svesni smo da većina ljudi želi da se oslobodi kilograma, da dobro izgleda, da skine višak što pre.
Profesorka Medicinskog fakulteta, >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << dr Nada Vasiljević ističe da brze dijete mogu da izazovu razne posledice: "Dehidrataciju, poremećaj rada u digestivnom sistemu, dijarealni sindrom, konstipaciju, sve što prati muku, gađenje, averzijuna neku hranu, povraćanje, da se javi i intolerancija."
Šteta koju nepravilnom dijetom možemo naneti organizmu zavisi od toga koje namirnice uzimamo.
"Možda je hit dijeta samo sa dve-tri namirnice ili sa odbacivanjem mleka i mlečnih proizvoda. Najčešće može da dovede do disbioze, znači do poremećaja odnosa korisnih bakterija u digestivnom traktu“, upozorila je dr Vasiljević.
Preporuka je da se ne iscrpljuje svoj organizam.
"Ko hoće da skine telesnu masu mora da se posavetuje sa stručnim osobama koje najčešće ne odobravaju te tipove dijete već savetuju uravnoteženu, izbalansiranu ishranu koja znači tri obroka dnevno uz eventualno jednu užinu. Uz tu dijetu ipak nešto sporije se gubi na masi tako da u okviru mesec dana je optimalno pet do šest kilograma gubitka“, objasnila je prof. dr Veroslava Stanković.
Dijeta od pet do sedam dana neće dati nikakve efekte ukoliko su drastične dijete, jer su štetne po zdravlje.
Potrebno je savetovati se sa stručnjacima. Najvažnije je biti strpljiv kada se prelazi na dijetalnu ishranu i rezultati će biti vidljivi.
Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...