Izvor: Vesti-online.com, 14.Dec.2014, 06:15 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Brojke govore: Slobode na Balkanu
"Barometar slobode", kao projekat Evropskog liberalnog foruma, sproveo je istraživanje o slobodama na zapadnom Balkanu, koji je pokazao da sve balkanske zemlje imaju velike sličnosti kada je reč o ljudskim pravima, političkim i ekonomskim slobodama. Istraživanje je rađeno u Hrvatskoj, Bosni i Hercegovini, Srbiji, Crnoj Gori i Albaniji.
Izbori su u celom regionu ocenjeni kao slobodni, sa manjim incidentima, a kao praksa na celom Balkanu, sa izuzetkom Hrvatske, uobičajena je >> Pročitaj celu vest na sajtu Vesti-online.com << kupovina glasova, kao najveća smetnja.
Sloboda medija se u svim zemljama smatra problemom. Postoji raširena autocenzura među samim novinarima, a vlasništvo nije transparentno. Političari uspešno vrše pritisak na novinare da pišu u njihovom interesu, te su štampani mediji delimično slobodni.
A hrvatski javni servis HRT je pretio otpuštanjem novinara koji su kritikovali stanje slobode medija. U BiH birokratski aparat je veoma neefikasan, skup, netransparentan i visokokoruptivan.
Prema izveštaju američke nevladine organizacije Fridom haus, Srbija je po slobodi medija na 74. mestu među 197 zemalja, ali istovremeno prednjači u odnosu na ostale zemlje regiona. Među bivšim jugoslovenskim republikama, ispred Srbije je na toj listi samo Slovenija.
Prosečan indeks ekonomskih sloboda u svetu je 60 poena, a u regionu 67 poena. U indeksu ekonomskih sloboda Fondacije Heritidž, Srbija se sa ukupnim rezultatom od 59 poena i dalje nalazi među "ekonomski uglavnom neslobodnim zemljama".
Nastavak na Vesti-online.com...










