Izvor: RTS, 30.Maj.2013, 10:58 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Broj azilanata u stalnom porastu
Skoro dvostruko veći broj izbeglica koje su zatražile azil u Srbiji u prva tri meseca ove, nego prošle godine. Većina njih Srbiju vidi kao stanicu na putu ka zapadnoj Evropi. Ako se taj trend nastavi, do polovine godine u Srbiji biće oko 2.000 tražilaca azila, kaže Miroslava Jelačić iz Centra za migracije organizacije "Grupa 484".
Broj izbeglica koje su zatražile azil u Srbiji u prva tri meseca ove godine skoro je dvostruko veći nego prošle godine. Većina njih Srbiju >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << vidi kao stanicu na putu ka zapadnoj Evropi. Ako se taj trend nastavi, do polovine godine u Srbiji biće oko 2.000 tražilaca azila, kaže Miroslava Jelačić iz Centra za migracije organizacije "Grupa 484".
Broj tražilaca azila iz Srbije u Zapadnoj Evropi je povećan, ali to neće ugroziti bezvizni režim, kaže Miroslava Jelačić iz Centra za migracije organizacije "Grupa 484".
"U 2012. godini evidentiran je porast tražilaca azila. Samo tokom prošle godine azil je zatražilo 18.900 srpskih državljana što je više nego 2010. godine, kada je azil trazilo nešto više od 17.000 naših državljana. Najviše zahteva bilo je u Nemačkoj 12.800 zahteva", navela je ona.
Bez obzira na to, kaže da bezvizni režim nije ugrožen, jer još nije usvojen mehanizamkoji koji će omogućiti suspenziju bezviznog režima za zemlje koje ovaj problem sa svojim državljanima ne mogu da reše.
Gostujući u Dnevniku RTS-a, Jelačićeva je upozorila da pored tražilaca azila, raste i broj ilegalnih emigranata na teritoriji Srbije.
"Zbog konfliktne situacije, sve više tražilaca azila je iz Sirije, a tradicionalno tu su tražioci azila iz Avganistana", navela je Jelačićeva, dodajući da dolazi sve više porodica sa decom, ali i maloletnika bez pratnje.
Kada je reč o smeštajnim kapacitetima, Jelačićeva ocenjuje da je situacija malo bolja. "Otvaranjem prihvatnog centra u selu Vračevići situacija je donekle poboljšana, međutim pred našim organima postoji izazov otvaranja novog centra, jer je objekat u Vračevićima privremenog karaktera", objasnila je ona.
Negativan stav lokalnog stanovništva, međutim, i dalje je prisutan. Prema istraživanju Komesarijata za izbeglice i migracije na uzorku od 1.200 ispitanika u tri ključne opštine - Lajkovcu, Lazarevcu i Mladenovcu - trećina ispitanika pokazala je negativan stav prema prisustvu ili potencijalnom prisustvu tražilaca azila, navela je Jelačićeva. Kao razloge, naveli su pre svega kulturne, a na drugom mestu je pitanje bezbednosti.
"U 2012. godini 2.732 lica je izrazilo nameru da zatraži azil, ali veliki broj njih napusti Srbiju pre nego što se okonča postupak o njihovim zahtevima za azil", rekla je Jelačićeva.
Prema njenim rečima, zaključno sa 2012. godinom ukupno troje ljudi u Srbiji je dobilo izbeglički status, a supsidijarna zaštita odobrena je petoro ljudi. Jelačiveća je navela primer Hrvatske gde je dvostruko manji broj tražilaca azila, a dodeljeno je 12 izbegličkih statusa i 21 supsidijarnu zaštitu.
"Ulaskom Hrvatske u Evropsku uniju, ta zemlja će postati interesantnija za veliki broj emigranata, a samim tim jačaće pritisak na Srbiju. Time će pred naše nadležne organe biti postavljen zadatak da se još jače suprotstavljaju ilegalnim imigracijama, a takođe i na izgradnji što funkcionalnijeg sistema azila", objasnila je Jelačićeva.
Broj azilanata u Srbiji u stalnom porastu
Izvor: Telegraf.rs, 30.Maj.2013
U Srbiji prošle godine 2.732 lica zatražilo azil, a da je samo troje dobilo izbeglički statusi i pet lica kojima je odobrena supsidijarna zaština
















