
Izvor: RTS, 25.Okt.2018, 17:30 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Brnabić: Uskoro se kreće u izmene Ustava
Premijerka Srbije Ana Brnabić kaže da je dobila pismo sekretarijata Venecijanske komisije u kojem se navodi da se oni slažu sa ustavnim amandmanima koje je podnelo Ministarstvo pravde i dodala da će Vlada Srbije u najkraćem roku predložiti parlamentu da se krene u izmene Ustava.
Brnabićeva je na taj način odgovorila poslaniku Nove Srbije – Pokreta za spas Srbije Đorđu Vukadinoviću, koji je naveo >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << da Društvo sudija tvrdi da nije tačna informacija u vezi sa ustavnim amandmanima da je Srbija dobila pozitivno mišljenje.
Ana Brnabić kaže da je videla saopštenje i istakla da je dobila pismo sekretarijata u kojem se potvrđuje da se Venecijanska komisija slaže sa amandmanima.
"Pored toga, ja sam izuzetno ponosna što vodim Vladu koja preko godinu dana vodi javnu raspravu oko ustavnih promena i amandmana. Ovo je primer demokratskog društva i demokratije. Mislim da je Ministarstvo pravde uradilo ozbiljan posao", rekla je premijerka.
Ona je dodala da je to ministarstvo našlo odličan način da izbalansira da pravosuđe u Srbiji bude više nezavisno nego što je bilo ranije i da građani i privreda imaju efikasno sudstvo.
"Mislim da će, ukoliko ovaj dom prihvati amandmane i ovakve izmene Ustava, Srbija biti primer za to kako se reformiše pravosuđe", rekla je premijerka.
Kaže da će u najkraćem roku predložiti Skupštini da se krene u izmene Ustava, a nakon toga parlament i nadležni odbor mogu da nastave javnu raspravu ako postoje otvorena pitanja.
"Izjava poslanika Bundestaga nije zvanična politika Nemačke"
Premijerka Brnabić izjavila je povodom izjave poslanika nemačkog Bundestaga Petera Bejera da Srbija ne može u EU bez priznavanja KiM, da je reč o jednom poslaniku Bundestaga i da ne predstavlja zvaničnu politiku Nemačke.
"On može da ima svoje mišljenje i slobodan je da ga iskaže. Mi o njegovom mišljenju možemo da razgovaramo i razgovarali smo juče otvoreno. Mi se s tim mišljenjem ne slažemo. Ja sam mu predstavila stav Vlade Srbije da, kada se pregovara o kompromisu, nije dobro imati bilo kakve 'crvene linije'", rekla je Brnabićeva u Skupštini Srbije.
Ona je podsetila da stav Nemačke nije novost, a da je na Srbiji da taj njen stav promeni.
"Stav Nemačke se nije menjao i nas ne iznenađuje", rekla je premijerka, ali je ukazala da se s druge strane, zahvaljujući naporima države, promenio stav SAD.
"Da mi nismo svoj posao dobro radili, ne bi se stav SAD toliko promenio. A on se prilično promenio. Tako su i oni imali crvene linije, nisu želeli da razgovaraju ni o čemu osim da Srbija prizna nezavisnost", rekla je Ana Brnabić.
Premijerka je tako odgovorila na pitanje poslanika Nove Srbije – Pokreta za spas Srbije Đorđa Vukadinovića o jučerašnjoj izjavi nemačkog poslanika.
"Vi razumete da u EU ima pet članica koje nisu priznale KiM. Kada kažete da njegov stav deli EU, onda potpuno ignorišete ove važne članice. Njegov stav ne deli EU, njegov stav ne deli Evropska komisija. Mi imamo svoj posao, oni svoj. Da Vučić i ja nismo dovoljno radili, pa ne bi se stav SAD promenio", dodala je premijerka.
Arpad Fremond iz SVM-a kaže da proizvođači nemaju od čega da plate doprinos i da to svi znaju, a niko ne reaguje, pa pita premijerku da li je razgovarala o tome sa MMF-om.
"Ministarstvo poljoprivrede je formiralo radnu grupu da uspostavimo novi model PIO u sradnji sa Svetskom bankom, imali smo razgovor i sa MMF-om. Mi ćemo gledati da omogućimo reprogram duga i samo za PIO milijardu i trista miliona evra duga tj. 160 milijardi dinara glavnica je 70 milijardi, a 90 milijardi je kamata. Taj dug se odnosi na 227.995 osiguranika", kaže Brnabićeva.
Ministar poljoprivrede Branislav Nedimović dodaje da je važno da se srpska poljoprivreda pomogne opremom, kako bi poljoprivrednici bili konkurentni.
"Ovogodišnji zahtevi krenuli su u naplatu i isplata je sledeće nedelje", napominje ministar.
Polemika premijerke i Boška Obradovića
Lider Dveri Boško Obradović imao je više pitanja za premijerku, na šta mu je ona odgovorila da joj to deluje kao "hiljadu zašto – hiljadu zato".
Obradović je pitao da li će Srbija potpisati pravnoobavezujući sporazum sa Prištinom, ko je ovlastio Vučića da "tajno pregovara o KiM", kada će domaći privrednici moći da računaju na smanjenje poreza na zarade, a domaći poljoprivrednici na male subvencije.
Pitao je Obradović i o poreskim reformama u korist porodice, "bankarskoj pljački" putem kredita u švajcarskim francima, kada će biti donet zakon o ispitivanju porekla imovine, kada će radnicima u pljačkaškim privatizacijama biti isplaćene otpremnine, ko je minisar kulture, kada će biti oduzeta dozvola Pinku...
Brnabićeva je najpre odgovorila da se slaže sa njim da su privatizacije bile pljačkaške, ali i primetila da Obradoviću nije "mrsko" da sedi sa članovima Saveza za Srbiju.
"Lakše bi bilo da o tome pitate njih, a ne da pitate nas. Mislim da će sudstvo dalje da postupa u skladu sa svojim ovlašćenjima i da istraži privatizacije, ali pitajte vi vaše kolege", rekla je premijerka, koja je Obradovićevo pitanje nazvala zbog toga licemernim.
Na to je Obradoviću odgovorio i ministar unutrašnjih poslova Nebojša Stefanović, koji je rekao da "što se tiče pljačkaške privatizacije, treba pitati vaše koalicione partnere".
Kada je reč o medijima, rekla je da, dok je ona predsednica Vlade Srbije, medije neće zatvarati i oduzimati im frekvencije, jer niti je to posao Vlade, niti se to radi u demokratskim državama.
Međutim, rekla je Obradoviću da je lepo od njega što je otvoreno rekao šta će on raditi sa medijima koji se s njim ne slažu.
Odbacila je navode da Vučić pregovara tajno i istakla da on pokušava da pronađe rešenje za višedecenijski problem, te primetila da lideri opozicije stalno ponavljaju neke tvrdnje kao, na primer, to da se Vučić sastaje sa Tačijem, da je Tači lobista Srbije i slično.
"E pa toliko je tačno da Vučić pregovara tajno. Ne pregovara on tajno. Vučić pokušava da nađe rešenje za višedecenijski problem kako bi obezbedio dugoročan mir na KiM, pre svega za Srbe. To što on radi nije tajno nego je hrabro, otvoreno i transparentno", odgovorila je Ana Brnabić.
Premijerka je istakla da Vučić sve to radi bez skrivanja, što je u suprotnosti sa onim što "Obradović kaže".
"Tajni pregovori nisu manir ni Aleksandra Vučića, ni Vlade Srbije, ni SNS-a, ni vladajuće koalicije. Vaši koalicioni partneri su uzimali lobističke kuće za pregovore", rekla je Brnabićeva i pozvala Obradovića da se obrati svojim partnerima, a onda pojasnila:
"Dve lobističke kuće su pregovarale 2011. godine za KiM toliko uspešno da smo imali toliko priznanja nezavisnosti, koliko smo imali, dok se u mandatu ove vlade, kako kaže, priznanja nezavisnosti KiM povlače", dodaje premijerka.
Kaže da je tada jedna lobistička kuća plaćena 1,4 miliona dolara za lobističke usluge, a druga 900.000 dolara.
Ta druga je, pojašnjava Brnabićeva, "Podesta grupa", koja je isti ugovor, dodaje, potpisala i sa Kosovom.
"E to su vaši partneri. Mi ne pregovaramo tajno. Ovo znači da se pregovara tajno", rekla je ona. Kaže da je 2009. godine agencija "Advans praktikal solušon" iz Čikaga mesečno za lobiranje u SAD dobijala 85.000 dolara.
Stefanović: Od početka godine, osam odsto manje saobraćajki nego lane
Ministar unutrašnjih poslova Nebojša Stefanović rekao je da je od 3. aprila, kada je počela primena novog Zakona o bezbednosti saobraćaja, poginulo oko 13 odsto manje ljudi u odnosu na isti period prošle godine.
On je, odgovarajući na pitanja poslanika u Skupštini Srbije, istakao da je od početka godine evidentirano oko 29.000 saobraćajnih nezgoda, što je osam odsto manje u odnosu na prethodnu godinu.
"To su zaista značajni rezultati", istakao je ministar i zahvalio građanima Srbije što su shvatili koliko je važno ponašati se odgovorno u saobraćaju i koliko je važno uvek vezati sigurnosni pojas, voziti bez dejstva alkohola i u skladu sa ograničenjem brzine.
Prema njegovim rečima, to je višestruko značajno ne samo po živote putnika u tom vozilu, već i za sve druge učesnike u saobraćaju.
Mali: Do kraja godine set poreskih zakona u parlamentu
Ministar finansija Siniša Mali tvrdi da Vlada od prošle godine radi na smanjenju fiskalnih opterećenja. Napominje da će do kraja godine Skupštini Srbije predložiti set zakona, među kojima su predlozi zakona o javnoj svojini, o porezu na dohodak građana, o porezu na dobit preduzeća i porezu na imovinu.
"Taj paket zakona je veoma važan za dalji nastavak reformi u našoj zemlji. Poreski zakoni će imati i poseban deo koji je vezan za podsticaje za razvoj IT industrije. Oni su važni za nastavak rasta srpske ekonomije", rekao je Mali.
Ministar finansija je dodao da će pored pomenutih predloga zakona, krajem novembra, odnosno početkom decembra to Ministarstvo izaći i sa predlogom zakona o budžetu i budžetskom sistemu.
"Od 1. januara 2019. idemo na smanjenje doprinosa na teret poslodavca. Mi smo brzorastuća privreda, imamo najveći rast sada ne u regionu nego u Evropi", napominje Mali.
Predlog zakona o budžetskom sistemu imaće, kako najavljuje, "nikad više kapitalnih investicija".
Poslanik Pokreta socijalista Đorđe Komlenski pitao je ministra finansija o proceni vrednosti imovine kao osnovice za naplatu porezu na imovinu, jer je, kako je rekao, to važno zbog obračuna zakupnine koju će od 1. januara plaćati takozvani zaštićeni podstanari.
Mali je rekao da postoji veliki broj dilema koje su proistekle iz prakse u prethodnih nekoliko godina i da će sve to što je primećeno kao nedostatak biti rešeno novim predlozima zakona.
Antić: Energetski sektor spreman za zimu
Ministar energetike Aleksandar Antić kaže da je energetski sektor u Srbiji stabilan i da ne očekuje nikakve probleme u predstojećoj zimskoj sezoni.
Prema njegovim rečima, sve energetske kompanije u potpunosti su spremne za zimu, a rezerve energenata na zavidnom nivou.
"Više od 80 odsto toplana mogu da očekuju stabilnu situaciju. Snabdevanje gasom je redovno. 'Gasporomu' ne dugujemo ni dinar, podzemno skladište 'Banatski Dvor' do vrha je puno i čeka najhladnije dane. Rezerve mazuta su na izuzetnom visokom nivou. Snabdevanje ugljem biće redovno", rekao je Antić u Skupštini Srbije odgovarajući na pitanje poslanika.
Kada je reč o elektroprivredi, Antić je naveo da su obavljeni svi remonti i taj sektor je apsolutno spreman da odgovori na pojačanu potrošnju i "zimske pikove".
Prema njegovim rečima, rezerve uglja na deponijama su na visokom nivou, a do najhladnijih dana biće podignute do maksimuma.
Antić je dodao da ne postoji nijedan problem na koji bi mogao da ukaže sa aspekta energetske stabilnosti.
Naveo je da je jedini problem nizak vodostaj, te da je u akumulacijama deset odsto niži nivo vode od predviđenog.
Lončar: Uskoro tender za rekonstrukciju KCV
Ministar zdravlja Zlatibor Lončar izjavio je da se sa završetkom Kliničkog centra u Nišu nije stalo sa ulaganjem u taj grad i najavio da će u narednih mesec do mesec i po dana biti završene sve zgrade u kojima su bili smešteni pacijenti, koji su premešteni u novu zgradu Kliničkog centra.
"Radi se kompletna adaptacija tih prostorija i to će biti jedna ozbiljna poliklinika, odnosno mesto gde će se obavljati pregledi i kontrole koji do sada nisu bili na adekvatnom nivou", rekao je Lončar u Narodnoj skupštini odgovarajući na pitanja poslanika.
Dodao je da se završavaju pristupne saobraćajnice, da se radi parking koji nikada nije postojao u krugu Kliničkog centra Niš, rasveta, kao i najsavremeniji helidrom.
Kada je reč o Kliničkom centru Vojvodine, Lončar je naveo da je završena dokumentacija i da je u završnoj fazi njena provera, te da će u najskorije vreme biti raspisan tender za rekonstrukciju te zdravstvene ustanove.
Lončar je rekao i da bi, kako sada stvari stoje, krajem novembra trebalo da bude otvoren novoizgrađeni hirurški blok u Vranju sa najsavremenijom opremom.
Ministar je, između ostalog, istakao i da se očekuje do će kraja godine u Lazarevcu biti otvoreno porodilište.
Nedimović: Srbija mora da izgradi 13 protivgradnih sistema
Prvi Automatski sistem protivgradne odbrane biće instaliran u Radarskom centru Valjevo koji brani teritoriju površine od skoro 590.000 hektara, izjavio je ministar poljoprivrede Branislav Nedimović.
Prošle nedelje zaključen je ugovor o nabavci prvog automatskog protivgradnog sistema za radarski centar u Valjevu, rekao je Nedimović u Skupšini Srbije odgovarajući na pitanja poslanika.
"Srbija mora da da izgradi takvih 13 radarskih sitema i centara, koji će koštati 25 miliona evra", rekao je ministar i dodao da će prvi biti građen početkom godine, i da je potpisan ugovor sa "Trajalom" iz Kruševca.
Nedimović je precizirao da je ove godine u Srbiji ispaljen najveći broj gradonosnih raketa u prethodnih 20 godina.
Nedimović je podsetio da je studija pokazala da se ide na automatsku protivgradnu zaštitu i da je nakon toga odlučeno da prvi ide na Valjevo jer je taj deo Srbije najviše stradao od nevremena.
"Valjevo je prvo na udaru s one strane, jer nemamo sinergiju sa protivgradnim sistemom BiH i zato smo tu imali najveću štetu uz Drinu, sledeći će ići na Bukulju, Aranđelovac, pa na Frušku goru", rekao je Nedimović.
Đukić Dejanović: Isplata dugovanja majkama do kraja godine
"Od 1. jula sva finasijska davanja idu majci, porodilji, trudnici, sve što je ranije iz administratvnih i drugih razloga kasnilo ispravlja se, sve što finansijski nije dobijano mesec za mesec ili je kasnilo dva do tri meseca biće isplaćeno svakoj ženi do kraja godine i čim to finansije omoguće", rekla je ministarka zadužena za demografsku i populacionu politiku Slavica Đukić Dejanović u Skupštini Srbije odgovarajući na pitanja poslanika.
Prema njenim rečima, poslanici će najverovatnije krajem godine ili početkom naredne imati priliku da raspravljaju o dopunama i izmenama Zakona o finansijskoj podršci porodici sa decom.
"Izmene i dopune ne mogu biti prioizvod želja već moraju biti zasnovane na ravnoteži između tendencija Vlade da pronatalitetna politika bude prioritet države a u skladu sa mogućnostima", rekla je ministarka.
Prema njenim rečima, svi moraju da budu svesni i da će taj Zakon morati da se popravlja u skladu sa sa popravljanjem materijalnog statusa države.
"Moraćemo da odvajamo sve više stimulativnih i finansijskih sredstava u cilju podrške roditeljstvu, za podizanje repoduktivnog znanja", izjavila je ona.
Ministarka je ocenila da je možda nekada bilo i boljih mera, kao što je poslanik naveo, ali je dodala da mora da se zna da nikada nije bilo većeg obuhvata građanki obuhvaćenih tom merom.
Davanja za stumiulaciju populacione politike nikada u Srbiji nisu bili veća nego sad, rekla je Đukić Dejanovićeva i dodala da je istina da je u implementaciji Zakona bilo nejasnoća.
"Vlada je upravo zbog nejasnoća i tendencija da ovo bude Zakon koji će se najčešće menjati formirala komisiju sa prestavnicima ministarstva, sekretarijata, statistike i za dečju zaštitu koja dnevo prati primenu zakona", rekla je ona.
Dodala je da mora da se zna da postoji razlika između socijalne i populacione politike, koja ne pravi razliku u socijanom statusu majke.
Kao i svakog poslednjeg četvrtka u mesecu u Skupštini Srbije predsednica i članovi Vlade odgovarali su na pitanja poslanika.
Brnabić najavljuje promene! Uskoro kreću izmene ustava
Izvor: SrbijaDanas.com, 25.Okt.2018
Ana Brnabić kaže da je dobila pismo sekretarijata Venecijanske komisije u kojem se navodi da se oni slažu sa ustavnim amandmanima koje je podnelo Ministarstvo pravde.. Premijerka Srbije i dodala da će Vlada Srbije u najkraćem roku predložiti parlamentu da se krene u izmene Ustava...Brnabić je...
Brnabić: Uskoro se kreće u izmene Ustava
Izvor: Vesti-online.com, 25.Okt.2018
Premijerka Srbije Ana Brnabić kaže da je dobila pismo sekretarijata Venecijanske komisije u kojem se navodi da se oni slažu sa ustavnim amandmanima koje je podnelo Ministarstvo pravde i dodala da će Vlada Srbije u najkraćem roku predložiti parlamentu da se krene u izmene Ustava...Brnabić je na...