Izvor: RTS, 05.Avg.2011, 09:22 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Britanska tajna politika mučenja
Ukoliko su informacije koje mogu biti izvučene iz zatvorenika dovoljno važne, britanskim obaveštajcima bilo je dozvoljeno da odrede količinu bola koju će naneti u cilju dobijanja informacija, piše "Gardijan" koji je imao uvid u tajni dokument britanskih službi MI5 i MI6.
Tajni dokument britanske vlade otkriva da je obaveštajnim agentima bilo dozvoljeno da izvlače informacije iz zatvorenika koji su ilegalno bili mučeni u inostranstvu, navodi britanski list Gardijan >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << koji je došao u posed dokumenta.
Politika ispitivanja, oko koje se poslednjih meseci digla velika prašina zbog započete istrage i odbijanja britanske vlade da otkrije detalje iz, kako kažu, bezbednosnih razloga, davala je za pravo obaveštajnim agentima da "vagaju važnost traženih informacija u odnosu na bol koji će zatvorenik da pretrpi".
Tajna politika ispitivanja prvi put je predata MI5 i MI6 oficirima u januaru 2002. godine u Afganistanu kako bi im se omogućilo da dalje ispituju zatvorenike za koje se znalo da su već bili mučeni od strane američke vojske.
Politika je delimično izmenjena krajem 2002. a onda i proširena 2004. godine, kada je postalo jasno da veliki broj britanskih muslimana revoltiranih invazijom na Irak planira napade u Britaniji.
Dalje je politika proširena 2006. godine kada je istraga otkrila plan obaranja aviona iznad Atlantika.
Kopija dokumenta u posedu Gardijana pokazuje da britanske obaveštajne službe smatraju da će, ukoliko islamisti saznaju da takva politika postoji, britanska javnost biti u većoj opasnosti od mogućih terorističkih napada.
"Ako se do neke informacije došlo mučenjem zatvorenika, negativne konsekvence po nacionalnu bezbednost mogle bi da budu ogromne ukoliko se javno iznesu detalji načina do kojeg se došlo do informacija", navodi se u dokumentu.
Pored ovoga navodi se i da bi obelodanjivanje bilo kakvih detalja "moglo naneti štetu reputaciji obaveštajnih agencija, što bi moglo da podrije njihovu efektivnost".
Činjenica da detalji politike ispitivanja i slični izveštaji neće biti predstavljeni javnosti u sudskoj istrazi pokrenutoj da se ispitaju navodi o učešću britanskih obaveštajaca u mučenju zatvorenika u inostranstvu dovela je do kritika organizacija za ljudska prava o nedovoljnom "kredibilitetu i transparentnosti" te istrage.
Istraga je pokrenuta posle izjave Etiopljanina Binjama Mohameda, koji je više od četiri godine bio zatvoren u Gvantanamu, da ga je jedan pripadnik službe MI5, posle hapšenja 2002. godine, prilikom ispitivanja mučio.
Odluka o obustavljanju saradnje deset organizacija za ljudska prava, uključujući Liberti, Repriv i Amnesti internešl, doneta je pošto su objavljeni protokoli kojih se istraga mora držati, a koji veoma selektivno dozvoljava obelodanjivanje detalja o "izvlačenju" informacija od strane obaveštajaca.
"Mislili smo da učestvujemo u traganju za istinom. Nažalost, procedura koja je u toku, nije ni verodostojna, ni transparentna kako bi se postigao taj cilj", piše u zajedničkom pismu deset organizacija.
U navedenim protokolima se ističe da će ključne sesije istrage biti održavane u tajnosti i da će sekretar Kabineta imati poslednju reč u izboru informacija koje mogu javno da budu saopštene.















