Izvor: B92, 14.Sep.2013, 16:18 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Brisel upozorava,Zagrebu se ne žuri
Zagreb -- Zvaničnom Zagrebu se ne žuri da reši pitanje evropskog naloga za hapšenje, jer predlog za njegovu izmenu, iako je bio najavljen, još nije stigao u Sabor.
Predstavnici Evropske komisije gotovo svakodnevno na tome insistiraju.
Ministarstvo pravosuđa saopštilo je ranije da je nacrte izmenjenog zakona uputilo na izjašnjavanje drugim telima državne uprave, pa bi ga vlada mogla, kako se očekuje, imati već na narednoj sednici.
Reč je o zakonu o primeni >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << evropskog naloga za hapšnje, čijom je izmenom dva dana uoči priključenja Evropskoj uniji, Hrvatska praktično zaštitila jedan broj osoba osumnjičenih za zločine i krivična dela počinjena pre avgusta 2002. godine među kojima i bivšeg funkcionera jugoslovenske i hrvatske tajne službe Josipa Perkovića koga Nemačka potražuje zbog sumnje da je umešan u ubistvo hrvatskog emigranta Stjepana Djurekovića 1983. godine u Bavarskoj.
Portparol Evropske komisije Oliver Bejli (Bailly) je juče izjavio da Brisel očekuje da se izmene pomenutog zakona usvoje i počnu da se primenjuju što je pre moguće.
On nije pominjao vremenske rokove, ali je rekao da to mora biti promptno i da ne zna kako u Banskim dvorima nameravaju sporni zakon da promene i da njegova primena počne polovinom narednog jula, što je najavio hrvatski premijer Zoran Milanović.
Bejli je samo ponovio stav evropske poverenice pravosuđa Vivijan Reding istakavši da Komisija želi brzu primenu zakona EU, a da reč brzo nije povezana s nekim konkretnim rokom, ali jasno znači da to treba učiniti što je moguće pre.
Pozivajući se na svoja saznanja, riječki Novi list piše da će hrvatsko resorno ministarstvo nacrt izmena početkom naredne sedmice poslati kao informaciju u Brisel.
Navodi se, doduše nezvanično, da će premijer Milanović ovih dana uputiti pisma svim evropskim poverenicima kao i predsednicima vlada država Unije i izneti im suštinu spora sa EK, kao i šta će Hrvatska učiniti da bi ga rešila.
Stoga su u vladi, tvrdi list, uvereni da nema razloga za bilo kakve mere protiv Hrvatske. Pogotovo zato što su u identičnim slučajevima Slovenija i Češka svoje neusklađene zakone o evropskom nalogu promenile na način da oni stupe na snagu s višemjesečnim odlaganje, pa nisu došle pod udar sankcija.
Redingova je eksplicitno poručila da je ražočarana ponašanjem Hrvatske.
Jako sam žalosna zbog ove situacije. Godinama sam radila s hrvatskom vladom da omogućimo ulazak Hrvatske u EU i da je treba tretirati kao i sve druge članice, da nema nadzornog mehanizma. Ja sam se borila za to, kazala je ona.
Njena primedba se najviše odnosi na to što je Hrvatska sporni zakon promenila dva dana uoči priključenja EU.
Milanović je lično intenzivno komunicirao s kolegama premijerima, objašnjavajući hrvatsku poziciju, za slučaj da se Komisija, pre donošenja odluke o mogućim merama, konsultuje sa državama članicama, kao što propisuje član 39. pristupnog ugovora.
Ipak, pozivajući se na neimenovani visoki izvor u Komisiji, agencija Rojters izvestila je u četvrtak da će pitanje sankcija protiv Hrvatske verovatno biti na dnevnom redu sednice EK već u sredu. U Komisiji to juče, međutim, nisu ni potvrdili niti demantovali. Kad budemo imali tu odluku, obavestit ćemo vas, ali zasad odluke nema, rekao je Beili.
I dok Milanović poteze oko pomenutog zakona koklokvijalnog nazvanog "Leks Perković" naziva poštovanjem rokova, a poverenica odugovlačenjem, predsednik Ivo Josipović smatra da je sve stvar dogovora.
"To je naravno, stvar dogovora s Europskom unijom. Mislim da oko toga ne treba praviti velike probleme. Zakon mora biti promenjen, mora stupiti na snagu u neko razumno vreme", kazao je Josipović.
A kada je reč o Perkovićevom sinu Saši koji je zaposlen u predsednikovom kabinetu kao savetnik za bezbednost, Josipović kaže da mu ne pada na pamet da ga promeni jer, kako smatra niko ne treba da nosi moguće grehe svojih roditelja.
Potpredsednica vlade Vesna Pusić tvrdi, pak, da vlada radi na predlogu zakonskih promena. Radimo na usavršavanju i doterivanju tog predloga. Kad on bude definitivan, vide ćemo kakve će biti reakcije, izjavila je Pusić.
S druge strane, u HDZ-u smatraju da su sankcije Hrvatskoj gotova stvar. Dva dana nakon što je Nemačka ratifikovala naš ugovor, vlada je izmislila zakon kojim de fakto štiti moguće komunističke egzekutore. Ne razumem prepotenciju koja kaže da oni u Komisiji blefiraju. Priprema se paket sankcija protiv Hrvatske, videćemo kako će to izgledati", rekao je lider HDZ Tomislav Karamarko uveren da će sankcije Hrvatskoj naneti, pre svega, materijalnu štetu.