Izvor: Šumadija Press, 22.Nov.2015, 13:13 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Brisel strahuje od napada
Belgija je danas podigla nivo uzbune u Briselu na najviši, četvrti nivo, zatvorivši metro i upozorivši građane da izbegavaju mesta na kojima ima mnogo, zbog “ozbiljne i neposredne” pretnje napadom.
Širom Belgije u toku su hapšenja sumnjivih osoba. Bezbednosne snage tragaju za najmanje dve osobe, od kojih jedna možda ima bombu poput one korišćene u Parizu. U Vavru je policija danas popodne uhapsila najmanje šest stranih državljana objavili su policijski izvori. >> Pročitaj celu vest na sajtu Šumadija Press <<
Portal “Slobodna Belgija” objavio je danas da je nekoliko policijskih vozila poslato u oblast Bjerž u gradu Vavr koji je često posećivao Salah Abdeslam, za koga se veruje da je jedini preživeli ekstremista iz pariskih napada. Ova policijska akcija izgleda nije povezana sa terorističkim napadima u Parizu prošle sedmice.
– Primetili smo prisustvo tri stara vozila hitne pomoći, sada pretvorena u kombije u blizini auto-puta. Lica stranog porekla nalazila su se u tim kombijima, a jedan od njih poznat je britanskoj policiji – izjavio je za novine neimenovani policajac.
Prema njegovim rečima, ove osobe sprovedene su u policijsku stanicu, gde su im uzeti otisci prstiju.
– Reč je o britanskim državljanima pakistanskog porekla. Oni ne govore francuski, ali sarađuju. U vozilima nije pronađeno oružje – kaže ovaj izvor.
Na jednom trgu u Briselu uhapšene su četiri osobe koje su bile u sumnjivom automobilu. Policija nije objavila detalje ovog hapšenja.
Nivo uzbune je podignut neposredno posle sastanka ministara EU posvećenog borbi protiv terorizma i nedelju dana posle napada terorista Islamske države u Parizu. Jedan od terorista, poreklom iz Brisela, još je u bekstvu i, prema vlastima, “veoma je opasan.” Gradonačelnik Brisela je naredio zatvaranje svih kafića i restorana posle 18 sati.
Belgijska policija otkrila je arsenal oružja i eksploziva u petak uveče tokom racije u ulici Vandeperbom u četvrti Molenbek u Briselu. Prema pisanju belgijskih medija, otkriće ovog arsenala mogao bi biti povod za drastične mere bezbednosti uvedene danas u prestonici Belgije. Prema nekim izveštajima, u arsenalu su nađene i hemikalije.
U noći između petka i subote je obustavljen saobraćaj u briselskom metrou i na tramvajskim prugama koje idu ispod zemlje, sve javne manifestacije i priredbe su otkazane, a na ulicama Brisela patroliraju vidno pojačane policijske i vojne snage.
Na prilazima glavnom trgu Gran plas su postavljene barijere i prolaznike pretresa policija, a na krovovima su zauzeli položaje policijski i vojni snajperi.
– Savet građanima je da izbegavaju mesta gde ima puno ljudi, poput tržnih centara, koncerata, ili stanica javnog saobraćaja kadgod je to moguće – saopštio je portparol vladinog kriznog centra.







