Izvor: Politika, 11.Maj.2009, 23:37 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Bramerc protiv služenja kazni u Srbiji
Glavni haški tužilac izneo primedbe na komentare političara u vezi sa presudom Šljivančaninu
Predsednik Srbije Boris Tadić izjavio je juče u razgovoru s glavnim tužiocem Haškog tribunala Seržom Bramercom da će Srbija nastaviti u potpunosti da sarađuje sa tribunalom, saopštila je pres-služba predsednika.
Predsednik Tadić podsetio je da je Srbija izručila tribunalu 44 optužena za ratne zločine i naveo da naša zemlja intenzivno traga za preostalim optuženima.
>> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << />
Serž Bramerc trebalo bi u junu da podnese redovni polugodišnji izveštaj Savetu bezbednosti.
Glavni haški tužilac juče je počeo dvodnevnu posetu Beogradu, pred sastavljanje izveštaja za Savet bezbednosti UN o saradnji Srbije sa Hagom.
Predsednik Nacionalnog saveta za saradnju s Haškim tribunalom Rasim Ljajić izjavio je posle jučerašnjeg sastanka s Bramercom da su njih dvojica zajednički konstatovali značajan napredak u saradnji u oblasti dostave dokumenata, pristupa arhivama i svedocima.
„Utvrdili smo da nema zaostalih i problematičnih zahteva”, rekao je Ljajić posle sastanka.
Bramerc je istakao da je glavno otvoreno pitanje u saradnji Srbije sa tribunalom hapšenje preostale dvojice optuženih koji su u bekstvu, saopšteno je posle sastanka.
Jedna od tema jučerašnjeg razgovora bili su i komentari presuda Mrkšiću i Šljivančaninu u Hagu i atmosfera u Srbiji povodom njih.
Na sastanku sa šefom srpskog Akcionog tima za okončanje saradnje sa Hagom Bramerc je izneo primedbu zbog toga što političari u Srbiji komentarišu presude tribunala. Tužilac je ocenio da će to biti otežavajuća okolnost i za realizaciju ideje Beograda da osuđeni izdržavaju kazne u Srbiji, rekao je Ljajić.
Bramerc je, naime, kazao da trenutno ne može da pruži podršku u vezi sa tim pitanjem, navodeći kao jedan od razloga komentare kojima je popraćena presuda žalbenog veća tribunala u predmetu Mrkšić i Šljivančanin, saopšteno je posle sastanka.
Ljajić je na pitanje da li se u izveštaju Bramerca može očekivati formulacija „puna saradnja” samo naveo da očekuje da izveštaj bude objektivan i pozitivan.
„Mi imamo kontinuiranu saradnju s Hagom i mimo poseta, izveštaj će sadržati sve što se dešavalo u poslednjih šest meseci, a tokom posete tužilac će videti i stanje u svim elementima saradnje”, naveo je Ljajić.
Direktor vladine Kancelarije za saradnju sa Haškim tribunalom Dušan Ignjatović izjavio je da je juče u razgovorima sa glavnim tužiocem tribunala Seržom Bramercom u Beogradu postignuta saglasnost da je Srbija ostvarila napredak u saradnji sa Međunarodnim sudom u Hagu, u onom „neatraktivnom delu”.
Ignjatović je rekao da nije postignuta saglasnost u vezi sa reagovanjem državnih organa povodom nedavno izrečene drugostepene presude Veselinu Šljivančaninu.
„Bramerc je nezadovoljan tim saopštenjem i rekao je da, između ostalog, i zbog toga neće podržati inicijativu Srbije da okrivljeni državljani Srbije izdržavaju zatvorske kazne u našim zatvorima”, naveo je on i istakao da će Srbija nastaviti da istrajava na toj inicijativi.
„Ono što nam je potrebno, to je izveštaj koji će im pružiti takvu sliku, bez obzira da li će koristiti izraz ’puna saradnja’ ili ne. Ukoliko ne bude koristio taj izraz u izveštaju, on bi u svakom slučaju bio veoma dobra polazna osnova za sve političare, pa i one holandske, da ocene saradnju Srbije u ovom trenutku kao punu saradnju sa tribunalom”, rekao je direktor vladine kancelarije za saradnju s Haškim tribunalom.
D. Čarnić
[objavljeno: 12/05/2009]









