Božić u svrljiškom kraju

Izvor: RTS, 07.Jan.2015, 16:52   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Božić u svrljiškom kraju

Božić se i u svrljiškom kraju tradicionalno proslavlja u krugu porodice, uz bogatu trpezu i poštovanje bižićnih običaja. U zabačenim planinskim selima svrljiškog kraja na Božić se malo ko može sresti van kuće. Читај ми!

Srbija danas 1 Božićna liturgija u manastiru Prohor Pčinjski

2 Božić u svrljiškom kraju

3 Međuopštinska saradnja za pomoć u kući

4 Božić u novoj kući

5 Našao atomsku iglu, traga >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << za ljudima

Iako ima specifičnih običaja, zajednički je porodični duh praznika. Tako su se u selu Plužina okupile četiri generacije porodice Krstić.

"Ujutro se sprema kaša sa mesom, obično od zeca ili pileta. Posle se sprema ručak i svi smo kući, ne ide se nigde i ne dolaze danas gosti", kaže Slađana Krstić, selo Plužina.

Na Božić ovde ne očekuju ni položajnika.

"Položajnik kod nas dolazi na Badnji dan. Poziva se čovek za koga smatramo da je dobar, on nam je dolazio juče", kaže Jovan Krstić.

Tradicija se prenosi na najmlađe.

"Za mene Božić mnogo znači, jer smo svi u porodici na okupu", kaže Đorđe Krstić.

A okupljaju se rano ujutro, i svi učestvuju u pripremi slavlja, kako bi, kažu, čitave godine bili vredni.

rts.nis@rts.rs

+381 18 236 588

Nastavak na RTS...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.