Izvor: Vesti-online.com, 26.Jul.2014, 06:41 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Bošnjaci neće da uče maternji jezik
Od 250 đaka u Prijepolju koji su se ovoga leta upisali u prvi razred neke od srednjih škola, od kojih je skoro polovina Bošnjaci, samo sedam učenika opredelilo se za nastavu na bosanskom jeziku: četiri učenika gimnazije, jedan učenik ekonomske škole i jedan učenik srednje tehničke škole. Pošto nema dovoljno zainteresovanih, u Prijepolju su konstatovali da je nastava na bosanskom jeziku - neizvodljiva.
Samo sedam đaka izabralo nastavu na bosanskom
>> Pročitaj celu vest na sajtu Vesti-online.com << />U Bošnjačkom nacionalnom veću tvrde da učenicima bošnjačke nacionalnosti prilikom upisa nije nuđena mogućnost da nastavu pohađaju na svom maternjem jeziku i optužuju Ministarstvo prosvete da na sve moguće načine opstruiše bosanski jezik.
- To nije istina, đacima niko ništa nije uskratio, u upitnicima je bila rubrika u koju su učenici mogli da upišu na kom jeziku žele da slušaju nastavu. Iz BNV-a stižu optužbe, jer se nisu ostvarila njihova očekivanja, a i zbog toga što nismo dozvolili njihovim "emisarima" da ulaze u škole i vrše pritisak na đake i njihove roditelje - kaže Ljubomir Šuljagić, direktor prijepoljske gimnazije koja je upisala tri odeljenja prvaka.
Podsetimo, Esad Džudžević i BNV su prošle godine podneli krivične prijave protiv osam direktora osnovnih i srednjih škola u Prijepolju "zbog bojkota nastave na bosanskom jeziku". Posle ovogodišnjeg izjašnjavanja učenika ove prijave su, iako su neki direktori već dobili pozive iz suda, izgubile svaki smisao i definitivno "pale u vodu".
I direktor traži prevod
Pošto mnoge materijale mora da prevodi na bosanski jezik, direktor Šuljagić traži da se poštuje i njegovo pravo i da se sve što je na latinici i na bosanskom jeziku prevede na srpski i ćirilicu. U protivnom, kaže, neće ih čitati.
Nastavak na Vesti-online.com...





