Boko Haram najavio napade na medije

Izvor: B92, 29.Apr.2012, 00:55   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Boko Haram najavio napade na medije

Abudža -- Radikalna islamistička sekta Boko Haram najavila je, nakon napada na kancelarije glavnog državnog lista u Nigeriji "Disdej", da će žešće udariti na medije.

Boko Haram je preuzela odgovornost za samoubilački napad automobilom bombom u četvrtak na kancelarije "Disdeja" u prestonici Nigerije Abudži, kao i na kancelarije koje deli nekoliko medija u Kaduni, gde je ubijeno sedam ljudi.

Boko Haram je kasnije izdao saopštenje na internetu, navodeći da će napadati >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << medije koje objavljuju priče koje ta sekta smatra nepravičnim.

Ta islamistička sekta poslednjih meseci je ubila najmanje dva novinara u tekućim okršajima sa slabom centralnom vladom Nigerije.

"Nije više kao što je bilo nekad, kada si mogao samo da uzmeš torbu, kreneš u šetnju gradom i počneš sa izveštavanjem", rekao je novinar privatne mreže Čenels televižn, Dedži Bademosi.

Bogate porodice i političari su vlasnici većine glavnih medija u Nigeriji, najmnogoljudnijoj afričkoj zemlji sa više od 160 miliona stanovnika.

Vlasnik lista "Disdej" je medijski mogul Nduka Obaigbena, koji ima jake veze sa političkom i ekonomskom elitom zemlje i vladajućom Narodnom demokratskom partijom.

Novine su i dalje glavno informativno sredstvo u Nigeriji, gde je struja deficitarna, a većina ljudi živi sa manje od dva dolara dnevno.

Sami novinari su slabo plaćeni, sa platama koje im često mesecima kasne, i često prihvataju mito da izveštavaju "u određenom maniru".

Prema Komitetu za zaštitu novinara, od 1992. najmanje 10 novinara ubijeno je u Nigeriji zbog svog rada, dok je još osam ubijeno iz "neutvrđenih razloga".

Nastavak na B92...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.