Bogati su uništili sistem

Izvor: B92, 22.Feb.2021, 18:24

"Bogati su uništili sistem"

Ženeva -- Šef SZO optužio je neke bogate zemlje da podrivaju program distribucije vakcina za prevenciju kovida Kovaks namenjen pre svega siromašnim zemljama.

Kako je naveo, to rade tako što se direktno obraćaju proizvođačima da bi sebi obezbedile više doza.

"Neke bogate zemlje pristupaju proizvođačima da obezbede dodatne doze vakcina, što utiče na ugovore sa Kovaksom", rekao je generalni direktor SZO Tedros Adhanom Gebrejesus na zajedničkoj video.konferenciji >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << sa nemačkim predsednikom Frank-Valterom Štajnmajerom.

Broj vakcina izdvojenih za Kovaks se zbog toga smanjuje, dodao je on.

Sistem Kovaksa uspostavljen je da bi se izbeglo da bogate zemlje prikupe sve vakcine koje se i dalje proizvode u suviše malim količinama da bi moglo da se odgovori na svetsku tražnju.

Sistem Kovaks predstavlja mehanizam finansiranja koji treba da omogući da 92 zemlje sa malim ili srednjim prihodima imaju pristup vakcinama. Ali zbog manjka vakcina prve isporuke siromašnim zemljama treba da počnu krajem meseca, dok su u mnogim bogatim zemljama kampanje vakcinacije počele krajem 2020. godine.

Odgovarajući na pitanje o obavezama koje su preuzele SAD, Evropska unija i Nemačka da znatno povećaju svoj doprinos Kovaksu, šef SZO je ukazao da novac ne znači ništa ako ne može da se iskoristi za kupovinu vakcina.

"Možemo da isporučimo vakcine zemljama članicama Kovaksa samo ako bogate zemlje sarađuju i poštuju sporazume postignute sa Kovaksom", rekao je on.

On je pozvao te zemlje, čija imena nije naveo, da osiguraju da se njihovim ponašanjem ne podriva sistem distribucije vakcina Kovaks kojim, između ostalog upravljaju SZO i savez za vakcine Gavi, ali sa gorčinom je dodao da misli da te zemlje sebi ne postavljaju to pitanje.

Nemački predsednik se takođe založio za to da se šire rasporede vakcine iz moralnih razloga, ali takođe i zato što je to u interesu svih da se što pre iskoreni virus da bi se izbeglo stvaranje novih modifikovanih sojeva, ponekad opasnijih, koji počinju svuda da se pojavljuju. Ali on je ipak rekao da vlade imaju pre svega obavezu prema sopstvenom stanovništvu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i uključite se u našu Viber zajednicu.

Nastavak na B92...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.