Izvor: Večernje novosti, 23.Apr.2017, 17:13 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Boćari iz blokova u evropskom vrhu
Srbija ima reprezentaciju sa Novog Beograda koja osvaja medalje. Kod nas nema dvorane sa terenima, pa čak ni natkrivenih borilišta NI kiša, ni vetar, ni blato ne smeju odložiti trening. Tako i ovog četvrtka, pasionirani boćari izlaze na četiri terena u novobeogradskom bloku 61, gde na raskvašenoj šljaci vežbaju preciznost i taktiku. Boćarski klub Novi Beograd već dvadeset godina uspešno čuva tradiciju antičkog sporta sa kuglama, koji se, po predanjima, igrao još >> Pročitaj celu vest na sajtu Večernje novosti << u Sparti, starom Egiptu i Rimu. Odatle se odomaćio u gotovo svim mediteranskim krajevima, ali i širom sveta. Dvojica najuspešnijih članova kluba i reprezentacije Srbije Miloš Milaković (36) i Srđan Butorac (22), u decembru prošle godine osvojili su srebrnu medalju na Evropskom prvenstvu u Nici. Do odličja su stigli preko žestoko favorizovanih domaćina, ekipe Francuske. - Učestvovalo je 18 reprezentacija, a u četvrtfinale smo prošli kao drugoplasirani u grupi - priča vicešampion Milaković. - Protiv Francuza, koji su nas tu dočekali, bili smo viđeni kao apsolutni autsajderi. U meču koji je sve iznenadio, kako po kvalitetu tako i po rezultatu, pobedili smo ih, a potom i reprezentaciju Hrvatske, u polufinalu. Meč za zlatnu medalju sa Italijom, još jednom zemljom sa viševekovnom boćarskom tradicijom, bio je, ipak, preveliki zalogaj zasada. Kako navode, najveći problem sa kojim se suočavaju jeste nepostojanje infrastrukture za kontinuirani trening. U Srbiji nema nijedne dvorane sa terenima za boćanje, pa čak ni privremeno natkrivenih borilišta. Sportisti zavise od vremenskih uslova, a kada su oni naročito nepovoljni - ne treniraju. - Nema dvorane, a samim tim ni uslova za trening tokom cele godine. Pripremamo se za svetsko prvenstvo u Kazablanki u septembru, a prinuđeni smo da svakodnevno gledamo u nebo, nadajući se da će nam se oblaci smilovati - vajka se Milaković. Po lošem vremenu utočište nalaze u prostorijama kluba. Tamo, uz čaj ili kuvano vino, nad šahovskom tablom ili špilom karata, prekraćuju vreme i prijateljstva održavaju članovi svih uzrasta, od najstarijeg, koji je već ušao u devetu deceniju, do najmlađeg, koji ima 22 godine. - Nastojimo da omasovimo ovu divnu staru igru i osnujemo u doglednoj budućnosti školu boćanja - priča Špiro Matijević, predsednik BK Novi Beograd. - Interesovanja ima, ali teško je deci, jednom "navučenoj" na sport, objasniti da ne mogu trenirati cele godine. Imali smo i igrače od nepunih 13 ili 14 godina, ali, sa prekidima u radu. PRVA LIGA Danas počinje takmičenje u prvoj ligi, a BK Novi Beograd prvo kolo igra na domaćem terenu, u 15 časova, protiv BK Sombor. U najvišem rangu takmičenja učestvuje osam ekipa, a sezona se završava sredinom septembra. OLIMPIJSKE IGRE U prilagođenom obliku, boćanje je prisutno samo na Paraolimpijskim igrama, mada postoje ozbiljne najave da bi se ovaj sport mogao naći na programu letnjih OI 2024, prvi put posle 1900. godine. U slučaju njegovog povratka u elitni red sportova, ističe predsednik Matijević, mogao bi se očekivati veći odziv najmlađih, ali i popravljanje statusa samog sporta, koji kod nas spada u četvrtu kategoriju.
Nastavak na Večernje novosti...










