Blokiran manastir Visoki Dečani

Izvor: Večernje novosti, 08.Feb.2013, 15:56   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Blokiran manastir Visoki Dečani

Kapije manastira Visoki Dečani po prvi put su za 13 godina zatvorene zbog pretnji rukovodioca tamošnje opštine i ekstremista, a pristup Manastiru je blokiran snažnim snagama policije i KFOR-a uz učešće italijanskih karabinjera.Kako se u saopštenju eparhije Raško-prizrenske navodi zbog pretnji od strane rukovodstva opštine Dečani i grupa koje danima organizuju demonstracije u ovom gradu protiv manastira Visoki Dečani, a posebno njihove namere da danas protestuju pred samim manastirom, >> Pročitaj celu vest na sajtu Večernje novosti << iguman manastira arhimandrit Sava Janjić odlučio je da zatvori kapije manastira za sve posetioce, prvi put u toku poslednjih 13 godina. Pristup manastiru je blokiran snažnim snagama policije i KFOR-a uz učešće italijanskih karabinjera, navodi se u saopštenju.Iguman Sava je Tanjugu rekao da je trenutna siutuacija mirna, ali da će manastirska vrata biti zatvorena do daljnjeg zbog veoma ozbiljne situacije.On je dodao da ovakvo ponašanje pokazuje da nema vladavine prava nego da je na snazi vladavina terora na Kosovu.Kako se precizira u saopštenju danima je manastir Visoki Dečani izložen demonstracijama, najuvredljivijim porukama i otvorenim pretnjama povodom odlulke Vrhovnog suda Kosova da potvrdi imovinska prava manastira. Ovakvo ponašanje koje je direktno u suprotnosti sa vladavinom prava doživljavamo kao otvorenu bezbednosnu pretnju i ne možemo dozvoliti da se pretnje prenose u neposrednu blizinu ove svetinje koja je i na listi Svetske kulturne baštine UNESKO i koja je već četiri puta do sada oružano napadana od strane onih koji danas forsiraju ovu kampanju, kaže se u saopštenju.Namera demonstranata jeste da pred manastirom postave plakate sa uvredljivom sadržinom, pre svega "Ovo je naš manastir - dalje ruke od naše zemlje" i slično.Na dosadašnjim protestima pojavljivale su se parole i slogani da: manastir Dečani nije srpski već albanski manastir, da su monasi na silu okupirali manastir..."Imajući sve ovo u vidu reč je o vladavini terora u ovoj opštini iz koje se sada pokušavaju proterati poslednji preostali Srbi, monasi, jer su svi drugi srpski stanovnici Dečana proterani odmah nakon rata", ističe se u saopštenju i dodaje da su te akcije praćene ogromnom medijskom kampanjom kosovskih medija sa najneverovatnijim neistinama koje imaju za cilj da podstaknu etničku i versku mržnju.Iguman Sava obavestio je i strana predstavništva u Prištini, OEBS i EULEKS da je manastiru onemogućen normalan život i da opština Dečani ne samo da ne poštuje zakone već otvoreno radi na etničkom čišćenju ove teritorije. "Izražavamo iskreno žaljenje zbog ovakvog ponašanja opštinskih vlasti koje od prvog dana vode medijsku i političku kampanju da se pritiscima i pretnjama obori odluka Vrhovnog suda Kosova i manastiru Dečani oduzme 50 odsto njegove imovine" izjavio je iguman Sava, prenosi se u saopštenju. Prema njegovim rečima opština je ovladana pohlepom da manastirsku zemlju oduzme i privatizuje i za to da dobije novčanu zaradu iako se zvanično ceo slučaj prikazuje kao borba za oslobođenje "albanskog manastira od monaha koji su ga okupirali".

Nastavak na Večernje novosti...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Večernje novosti. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Večernje novosti. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.