Izvor: B92, 02.Nov.2008, 05:37   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Blic: Upravni odbori "zlatna koka"

Beograd -- Naknada za članstvo u upravnim odborima kreće se od 1.000 do 66.000 evra, a članovi su najčešće profesori i zaposleni u državnoj administraciji, piše Blic.

Sudeći po javnosti dostupnim godišnjim izveštajima o poslovanju u 2007, od članstva u upravnim odborima, koja bar na papiru funkcionišu u većini ovdašnjih privrednih subjekata, u Srbiji nema bolje dodatne zarade, piše list.

Pored osnovne plate, direktor Fonda penzijskog i invalidskog osiguranja >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << Goran Lončar kao član UO Poštanske štedionice tokom 2007. primio je neto 1.140.000 dinara.

Ako Vlada Srbije primanja članova upravnih odbora javnih preduzeća ograniči na nivo prosečne mesečne zarade (oko 400 evra), Lončar će ostati "kratak" za oko 9.000 evra.

U tom slučaju, umesto 14.000, njegova dodatna zarada u PŠ iznosiće svega 4.800 evra.

Do osipanja zarade direktora Fonda PIO, međutim, doći će samo u slučaju da se najavljena odluka Vlade primeni i na PŠ koja, doduše, nije klasično javno preduzeće, ali budući da je u većinskom vlasništvu države, podjednako je interesantna u postizbornoj raspodeli mesta u upravnim odborima.

Sudeći po javnosti dostupnim godišnjim izveštajima o poslovanju u 2007, od članstva u ovim telima, koja bar na papiru funkcionišu u većini ovdašnjih privrednih subjekata, u Srbiji nema bolje dodatne zarade.

I to ne samo u javnim, već i u preduzećima na čije poslovanje i visinu zarada Vlada ne može da utiče. Među njima su, bez konkurencije, banke najprimamljivije, navodi Blic.

U izveštaju o poslovanju Komercijalne banke u 2007. godini piše da je sedam članova upravnog odbora, među njima i direktor "Dunav osiguranja" Mirko Petrović, primilo ukupno 8.610.000 dinara, ili u proseku po 15.000 evra.

No, za razliku od izveštaja o poslovanju Poštanske štedionice, u kom piše da je zarada predsednika izvršnog odbora Srđana Cekića u 2007. iznosila 2.876.000 (oko 36.000 evra), u izveštaju Komercijalne banke za predsednika i članove izvršnog odbora rubrika "isplaćene neto zarade" nije popunjena.

To, međutim, nije slučaj sa izveštajem o poslovanju Privredne banke Pančevo, u kom piše da je prvi čovek ove banke (predsednik IO) u 2007. primio 5.325.297 dinara (oko 66.000 evra), dok su članovi Upravnog odbora morali da se zadovolje skromnom nadoknadom od oko milion dinara.

Među njima je i Marija Mitić, specijalni savetnik za finansijsko izveštavanje banaka i drugih finansijskih organizacija Udruženja banaka Srbije, koja je primila 905.201 dinar.

U izveštaju o poslovanju DDOR-a Novi Sad piše da je predsednik Upravnog odbora generalni sekretar UBS Veroljub Dugalić.

Rubrika o njegovim primanjima na ovoj funkciji je prazna, ali zato u izveštaju kragujevačke Kredi banke piše da je Dugalić kao član UO u 2007. primio 455.923 dinara.

Inače, Veroljub Dugalić je profesor Ekonomskog fakulteta u Kragujevcu, a pored DDOR-a i Kredi banke, član je i UO Beogradske berze.

Na ime plata i drugih naknada članovi izvršnog i upravnog odbora niške AIK banke u 2007. inkasirali su oko 530.000 evra.

I to samo njih sedmoro, među kojima je i jedan penzioner – prof. dr Jovan Gorčić.

Nisku penziju dopunjava i bivši direktor Jubanke Mirko Steljić, koji je i predsednik Nadzornog odbora pirotskog "Tigra". Sa članovima Odbora, profesorom FON-a Milićem Radovićem i Draganom Milosavljevićem iz Uprave javnih prihoda, Steljić je u 2007. podelio naknadu od 2.616.044 dinara (oko 32.000 evra).

Zanimljivo je da upravne odbore sa vrlo pristojnim naknadama za članove imaju i mnoge privatizovane firme.

Tako je najniža naknada za članstvo u UO zrenjaninske fabrike ulja "Dijamant", vlasništvo hrvatskog "Agrokora", prošle godine iznosila 485.838 dinara, ili nešto preko 6.000 evra.

Tolika naknada isplaćena je direktorki brokerske kuće "M&V Investments" Dragijani Radonjić-Petrović koja je, osim u "Dijamantu", član Upravnog odbora "Knjaza Miloša" i beogradske "Agroopreme".

Među članovima upravnih odbora najviše je univerzitetskih profesora, službenika državne administracije i politički podobnih stručnjaka opšte prakse.

Ali, ima i dosta anonimnih ljudi.

Jer, članstvo u upravnim odborima isplativo je i u malim firmama.

Malo je do kraja transparentnih izveštaja o poslovanju u kojima je kao naknada za članstvo u odborima navedena suma manja od 500 do hiljadu evra godišnje.

Jedan od rekordera po broju članstava u upravnim odborima je Dragan Đuričin, redovni profesor na Ekonomskom fakultetu u Beogradu.

U izveštaju o poslovanju "Apatinske pivare" piše da je Đuričin kao član UO u 2007. primio 958.928,02 dinara.

U istom izveštaju piše da je Đuričin i član upravnih odbora Hipo-Alpe-Adrija banke i "Imleka", kao i predsednik Nadzornog odbora u Institutu za kardiovaskularne bolesti "Dedinje".

Đuričinovo ime nalazi se i među članovima UO "Metalca" i "Sintelona".

Nastavak na B92...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.