Blagoslov za naučna dostignuća

Izvor: Politika, 10.Jun.2013, 12:22   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Blagoslov za naučna dostignuća

Čovečanstvo naukom ljudskog dostignuća može doći do neverovatnih, kako dobrih, tako i pogibeljnih mogućnosti, rekao patrijarh Irinej

Religija i nauka, nakon vekova kada su bile u suprotnosti, ponovo zajednički deluju u službi dobrog i korisnog, izjavio je patrijarh srpski Irinej, naglašavajući da. je dobar znak što se nakon 19. i 20. veka, kada su religija i nauka bile u suprotnosti, to stanje sada menja.

Na jučerašnjem međuverskom okruglom stolu „Religija, >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << nauka, kultura: doprinos svetskih religija nauci i kulturi – verska baština kao predmet istraživanja Univerziteta u Beogradu”, patrijarh Irinej je rekao kako je religija osnova kulturnog i naučnog stvaralaštva i pokretač svake aktivnosti koja se završava stvaranjem vrednosnih dela. Prema rečima srpskog patrijarha, čovečanstvo naukom ljudskog dostignuća može doći do neverovatnih, kako dobrih, tako i pogibeljnih mogućnosti. Zato je, precizirao je on, odnos religije u svetu savremenih događaja jedna vrsta svete religije koja ima ulogu i zadatak da naučnom pregnuću da blagoslov za ono sve što je korisno i plodonosno.

Ukazujući kako je Univerzitet u Beogradu jedan od osnovnih stubova sveukupnog društvenog i tehnološkog napretka zemlje, rektor Univerziteta u Beogradu Vladimir Bumbaširević rekao je da je na Univerzitetu organizovan i studijski program master akademskih studija „Religija u društvu, kulturi i evropskim integracijama”, čiji je cilj sticanje znanja u fenomenu religije, njenoj ulozi u savremenom društvu i kulturi. Rektor je podsetio da je idejni tvorac tog programa bio pokojni profesor Radovan Bigović, zajedno sa profesorom Darkom Tanaskovićem.

Govoreći o nauci i umetnosti u hrišćanstvu, beogradski nadbiskup Stanislav Hočevar je napomenuo da se, bez preterivanja, može reći kako je hrišćanstvo izgradilo modernu zapadnu civilizaciju, podsećajući kako su se najveći evropski univerziteti razvijali oko crkava. Reis ul ulema Islamske zajednice Srbije Adem Zilkić istakao je da se u bilo kom konfliktu u savremenom svetu, ne radi o konfliktu religija i kultura, već o sukobima političkih i ekonomskih interesa, naglašavajući da religija i nauka imaju sve veći značaj u rešavanju duhovno-moralnih dilema savremenog čoveka. Govoreći o temi „Vera u boga i naučno-kulturno stvaralaštvo”, glavni rabin Srbije Isak Asiel precizirao je kako je nauka najtemeljniji put ka spoznaji Boga, jer se religija temelji na veri, dok se vera temelji na znanju.

A. Apostolovski

objavljeno: 10.06.2013

Nastavak na Politika...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

Patrijarh:Nauka i religija treba da budu jedno

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 10.Jun.2013

Patrijarh Srpske pravoslavne crkve (SPC) Irinej istakao je danas da je dobro što se posle više vekova nauka i religija posmatraju kao "jedno u službi dobra i korisnog".

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...

Irinej: Nauka i religija treba da budu jedno

Izvor: Vesti-online.com, 10.Jun.2013

Patrijarh Srpske pravoslavne crkve (SPC) Irinej istakao je da je dobro što se posle više vekova nauka i religija posmatraju kao "jedno u sluzbi dobra i korisnog". ..Patrijarh Irinej.. .."Dobro je što se situacija menja, posle 18. i 19. veka, kada su se religija i nauka posmatrale jedna nasuport druge",...

Nastavak na Vesti-online.com...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Politika. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Politika. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.