Izvor: Blic, 25.Mar.2014, 18:45 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Blago iz Vinče u septičkim jamama
"Crvenim kada ovuda provodim strance željne da vide veliku Vinču, žali se kustos Dragan Janković. Predmete u slojevima ispod kuća oštećuje voda
Arheološko nalazište od planetarnog značaja se urušava zbog klizišta, a septičke jame iz okolnih kuća prodiru u kulturne slojeve, trajno oštećuju predmete i ubrzavaju pomeranje tla.
Dragan Janković
- Problem je novac. Najpre Republički zavod za zaštitu spomenika kulture mora da uradi studiju izvodljivosti >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << zaštite i prezentacije nalazišta. To bi moglo da se uradi ove godine ako dobiju novac. Sledi izrada plana detaljne regulacije, pa tek onda možemo da radimo projekat sanacije klizišta ako dobijemo novac od ministarstava - objašnjava Janković, kustos Muzeja grada.
Postavka u baraci
Stalna postavka smeštena je u baraku koje se vojska odrekla 1985. Eksponati su vraćeni nakon što je sređen krov koji je prokišnjavao. Baraka je obložena gipsom i funkcionalna je, a od 1. aprila biće otvorena svakodnevno za posetioce.
Ali, čak i kada bi država konačno dala novac, glavni projekat ne bi mogao da bude završen 2014, a Muzej bez dobro urađene dokumentacije ne može ni da počne radove, ni da traži novac iz evropskih fondova.
- Ako bi za isti sto seli opština, grad i ministarstva kulture, građevine i prostornog planiranja brzo bi se našlo rešenje - uveren je Janković.
Kuće na Belom brdu su najveći problem, ističe kustos, i država bi trebalo hitno da ih otkupi. Ali i eksproprijacija čeka izradu studije.
- Te kuće su zatečene, nije divlja gradnja. Ali nema kanalizacije, pa imamo kontaminaciju zbog hemije, deterdženata i fekalija. Kada uzimamo uzorke imamo problem - objašnjava Janković. On dodaje da i oni imaju septičku jamu, ali da takvu sudbinu dele sa komšijama.
Kopaju i kradu vredne predmete
- I divlje rastinje urožava arheološke slojeve. Nalazište je u mraku, nema čuvara i ljudi kradu vredne predmete iz zemlje. Predložili smo da se urede plato ispred nalazišta i pristan za brodove, da se uvedu solarne lampe i naprave etno kuće u kojima bi se promovisalo vinčansko blago, ali u Muzeju grada nisu hteli da se uključe - kaže Slobodan Dobrić iz UG „Vinčanski neolit”.
Kustos Dragan Janković kaže da je krađa u okolini nalazišta nemoguća, ali da su vlasnici kuća na Belom brdu mogli da iskopavaju predmete na svojim imanjima, iako to zakon zabranjuje. Muzej je već tražio da uvođenje javne rasvete zarade bezbednosti.
Jedini put do arheološkog kampa i izložbenog prostora je uz stepenice, što je rizik za slučaj požara. Zato je Muzej zakupio deo privatne parcele i dobio izlaz na ulicu, ali je sad vlasnik odlučio da proda kuću.
- Imamo pravo preče kupovine, ali nemamo novca. Nije bitno da li će to da otkupi opština, grad ili država, samo da nam se obezbedi izlaz na ulicu. Kad-tad će ta kuća biti eksproprisana - kaže Janković.
Oštećenja
predmete u slojevima ispod kuća oštećuje voda
godina bez prekida se smenjuju kulture u Vinči
7.000
klizište uništava čuveno arheološko nalazište, a niko ne nudi rešenje
Najčitanije SADA:










