Bivši premijer Iraka kriv za pad Mosula

Izvor: B92, 17.Avg.2015, 07:18   (ažurirano 02.Apr.2020.)

"Bivši premijer Iraka kriv za pad Mosula"

Jedna iračka parlamentarna komisija zatražila se da bivšem premijeru Iraka Nuriju Malikiju sudi zbog toga što je Mosul pao u ruke ID tokom njegovog mandata.

U izveštaju komisije, za pad Mosula, trećeg po veličini grada u zemlji, okrivljuje se i više od 30 zvaničnika, uključujući bivšeg guvernera Mosula, Atila al-Nudžaifija.

Ekstremisti su iznenada zauzeli Mosul prošle godine, kada su na brzinu osvojili dobar deo severne i zapadne teritorije Iraka.
>> Pročitaj celu vest na sajtu B92 <<
Smatra se da je Nuri Maliki, šiitski musliman, podgrevao međusektaške tenzije, što je dovelo do nezadovoljstva među sunitiskim muslimanima, u čijim oblastima sada vlada Islamska država.

Nekoliko sati ranije, u nedelju, premijer Iraka Hajder al-Abadi otvorio je vrata formiranju vojnog suda za vojne komandante koji su napustili svoje položaje u gradu Ramadiju.

Ramadi je pao u ruke Islamske države u maju ove godine.

Iračka vlada je pokrenula opsežnu borbu protiv korupcije i loše uprave.

Nastavak na B92...



Povezane vesti

Komisija: Bivši irački premijer kriv za pad Mosula

Izvor: Radio Slobodna Evropa, 17.Avg.2015

Jedna iračka parlamentarna komisija zatražila se da bivšem premijeru Iraka Nuriju Malikiju sudi zbog toga što je Mosul pao u ruke ID tokom njegovog mandata...U izveštaju komisije, za pad Mosula, trećeg po veličini grada u zemlji, okrivljuje se i više od 30 zvaničnika, uključujući bivšeg guvernera...

Nastavak na Radio Slobodna Evropa...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.