
Izvor: Blic, 06.Jan.2008, 13:37 (ažurirano 02.Apr.2020.)
"Biće izbegnuto nametanje odluke o rešenju statusa Kosmeta"
Srbija 16. januara u Njujorku može da računa na podršku stalnih članica Saveta bezbednosti - Rusije i Narodne Republike Kine, kao i Južne Afrike, Indonezije i još tri zemlje koje su nove nestalne članice Saveta, što je dovoljno da bude izbegnuto nametanje odluke o rešenju statusa Kosova, ocenio je ministar spoljnih poslova Srbije Vuk Jeremić.
"Svakako će biti uzet u obzir zvanični odgovor Srbije na izveštaj generalnog sekretara Ujedinjenih nacija. Odgovor >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << sam predao u Njujorku i on je zaveden kao zvanični dokument u Savetu bezbednosti, tako da će sve zemlje članice SB u svom pripremnom materijalu za sednicu imati, pored izveštaja generalnog sekretara, i zvanični odgovor Beograda. U tom smislu je veoma dobro što je ova sednica pomerena za nedelju dana i što će predstavnici svih zemalja imati vremena da se upoznaju sa našim odgovorom na pomenuti izveštaj", istakao je ministar Jeremić u intervjuu "Politici".
Napomenuvši da je u petak razgovarao sa gotovo svim od 15 članica Saveta bezbednosti, posebno se koncentrišući na nestalne članice, Indoneziju i Južnu Afriku, kojima su se početkom godine pridružile i Hrvatska, Libija, Vijetnam, Burkina Faso i Kostarika, i da im je skrenuo pažnju na najvažnije elemente odgovora vlade Srbije, Jeremić je izrazio očekivanje da će tokom sednice svi diskutovati o ovome i da će pomenuti dokumentdati mnogo argumenata onima koji će diskutovati na linijama bliskim Beogradu.
Šef srpske diplomatije je rekao da je u razgovoru sa predstavnicima novih članica Saveta bezbednosti, iz tri dobio izuzetno pozitivno mišljenje o principu da se samo pregovorima može doći do kompromisa.
"Tu nije reč samo o Kosovu i Metohiji, već o generalnom principu u međunarodnim odnosima. Očekujem zato da u ovom sastavu Savet bezbednosti neće biti čak ni relativne većine koja će oštro zastupati stanovište da nema više prostora za pregovore. Mislim da u ovom trenutku postoji značajan broj zemalja članica Saveta, odnosno većina, koja nema ništa protiv nastavka pregovora. Ovom prilikom se ne bih upuštao u nabrajanje, ali verujem da ta većina postoji", istakao je srpski šef diplomatije.
U Briselu o SSP, ali i o misiji EU
Kada reč o sastanku sa evropskim zvaničnicima prilikom posete Briselu 8. januara glavne teme biće potpisivanje Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju (ŠP) Srbije sa EU, ali i najava EU o slanju misije na Kosovo i Metohiju.
Jeremić je objasnio da će glavne teme razgovora sa visokim predstavnikom EU za bezbednost i spoljnu politiku Havijerom Solanom i komesarom za proširenje EU Olijem Renom biti važnost potpisivanja ŠP i nastavak ubrzane evropske integracije Srbije i da će druga tema biti vezana za misiju EU na Kosovu i Metohiji.
"Nemamo ništa protiv da EU uzme važnu ulogu na Kosovu i Metohiji, ali naš je čvrst stav da to mora doći kroz čvrst stav SB UN. Bilo kakva promena sastava mandata veličine međunarodnog prisustva, bilo civilnog ili vojnog, na Kosovu i Metohiji mora biti odobrena u SB", rekao je Jeremić gostujući na Televiziji Pink.
On je dodao da bi sve drugo, mimo odobrenja SB UN, značilo kršenje Rezolucije 1244.
Jeremić je kazao da će te dve teme biti predmet razgovora i tokom njegovih poseta Berlinu i Sloveniji, koje će uslediti nakon Brisela.