Izvor: B92, 10.Sep.2007, 12:00 (ažurirano 02.Apr.2020.)
BiH: Štrajk glađu zatvorenika
Sarajevo -- U Kazneno-popravnom zavodu u Istočnom Sarajevu 25 zatvorenika osumnjičenih za ratne zločine danas je stupilo u štrajk glađu.
Oni traže da se u predmetima ratnih zločina primenjuje Krivični zakon SFRJ koji je bio na snazi u vreme kada su izvršena krivična dela. Iz Suda BiH saopšteno je da su obavešteni o štrajku zatvorenika, navodeći da oni traže primenu Krivičnog zakona SFRJ. Ustavni sud BiH potvrdio je da primena Krivičnog zakona BiH u ovim slučajevima >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << nije u suprotnosti sa Evropskom konvencijom o ljudskim pravima.
U saopštenju se navodi da je Ustavni sud BiH odlukom od 30. marta ove godine, u predmetu Abdulathima Maktoufa, potvrdio odluku Suda BiH uz obrazloženje da primena Krivičnog zakona BiH iz 2003. godine nije u suprotnosti sa Evropskom konvencijom o ljudskim pravima.
Prema krivičnom zakonu SFRJ zaprećene zatvorske kazne za krivično delo ratnog zločina mnogo su blaže u odnosu na one koje propisuje krivični zakon BiH.
Osim toga na sudovima u Republici Srpskoj, Federaciji BiH i kantonima još se u predmetima za ratne zločine primenjuje krivični zakon SFRJ, dok se krivični zakon BiH primenjuje jedino na sudu BiH.















