Bez skupa u Hrtkovcima, selo odblokirano

Izvor: N1 televizija, 06.Maj.2018, 08:43   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Bez skupa u Hrtkovcima, selo odblokirano

Aktivisti SRS predvođeni liderom stranke Vojislavom Šešeljem okupili su se u mestu Jarak, u blizini Hrtkovaca. Šešelj je rekao da je došao da provocira režim, a ne Hrvate. Nakon kraćeg boravka u Jarku, radikali su se razišli i nisu ni pokušali da prođu do Hrtkovaca. Došlo je i do incidenta, kada je napadnut Đorđe Žujović iz LDP-a.

Događaje u Hrtkovcima i okolini pratite uživo na našem sajtu:

19.50 - Pogledajte prilog Miodraga Sovilja >> Pročitaj celu vest na sajtu N1 televizija << o tome šta se danas dešavalo u Hrtkovcima:

Izvor: N1

19.35 - Novinar Filip Švarm kaže da lider Srpske radikalne stranke Vojislav Šešelj ima "paralelne i specijalne veze" sa aktuelnom vlašću, jer mu je dozvoljeno da radi šta god hoće, pod jedim uslovom - da ne kritikuje predsednika Srbije i SNS-a Aleksandra Vučića.

17.50 - Reporteri N1 anketirali su građane Hrtkovaca o tome šta misle o dešavanjima u svom selu i evo šta su oni rekli:

Izvor: N1

16.50 - Liberalno demokratska partija (LDP) zatražila je hitnu reakciju nadležnih organa zbog pretnji smrću koje je njihovom aktivisti Đorđu Žujoviću uputio Nikola Šešelj, sin lidera Srpske radikalne stranke Vojislava Šešelja. Kako je u LDP-u rečeno agenciji Beta, Nikola Šešelj je na svom Fejsbuk profilu postavio sliku Žujovića uz poruku: "Ja ću ti glavu skratiti pa makar mi to bilo poslednje u životu".

16.36 - Profesori Fakulteta političkih nauka u Beogradu Ratko Božović i Čedomir Čupić ocenili su da okupljanje predstavnika političkih partija kod Hrtkovaca nije smelo da se desi i da je moralo da bude sprečeno.

16.00 - Pogledajte snimak napada na člana Predsedništva LDP-a Đorđa Žujovića.

Izvor: TelegrafTV

14:11 - Policija se povukla sa barikade kod Jarka, tako da su sada odblokirani svi prilazi Hrtkovcima.

13:16 - Policijska blokada na ulazu u Rumu je uklonjena, javlja reporterka N1 Jelena Zorić.

12:57 - Članovi LSV-a predvođeni predsednikom stranke Nenadom Čankom zaustavljeni su nadomak Rume i nije im dozvoljen prolaz do Jarka.

12:47 - Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da očekuje da će Hrtkovci u naredna dva sata biti odblokirani, kao i da policija trenutno traga za osobom koja je napala aktivistu Liberalno demokratske partije.

12:15 - Nekoliko poslanika Demokratske stranke koji su pošli u Hrtkovce policija je zaustavila na naplatnoj rampi kod Rume.

Poslanik DS-a Balša Božović rekao je za N1 da im nije dozvoljen prolaz, jer je policija dobila naredbu da poslanike te stranke ne puštaju.

11:15 - U naselju Jarak, došlo je do incidenta, kada je člana Predsedništva LDP-a Đorđa Žujovića napala grupa radikala.

Žujović je u megafon rekao: "Šešelj je ratni zločinac to treba cela Srbija da zna", kada mu je jedan od okupljenih iz grupe radikala prišao s leđa i udario ga pesnicom u glavu.

Žujović je zadobio nekoliko udaraca, a ubrzo su se umešali i drugi radikali koji su sprečili veći sukob. Potom je funkcioner LDP-a, uz pratnju policije, izveden iz naselja.

11:01 – Lider radikala Vojislav Šešelj upravo je napustio Jarak, čime je završeno okupljanje pristalica SRS-a u tom mestu u blizini Hrtkovaca.

10:56 - Vojislav Šešelj rekao je da će se posle davanja izjava medijima prošetati do policijskog kordona, ali da neće pokušati da prođe dalje ka Hrtkovcima. Kako kaže, sa pristalicama će se potom povući u Beograd.

10:51 - Kontramitinga LSV-a, DS-a i LDP-a po svemu sudeći neće biti. LSV je tek oko 10.30 krenuo iz Novog Sada i najverovatnije će se mimoići sa radikalima. Iz DS-a kažu da će njihovo poslanik Balša Božović pokušati da uđe u Hrtkovce gde bi trebalo da prisustvuje misi na poziv hrvatske zajednice, dok su pristalice LDP-a zaustavljene kod Rume.

10:27 - Šešelj je za N1 izjavio da pošto mu je zabranjen miting u Hrtkovcima, smatra da ima pravo na provokaciju režima, i da je zato i došao u Jarak.

Lider radikala poručuje da je došao da provocira režim, a ne Hrvate, jer ih u Hrtkovcima, kako kaže, ima tek oko 10 odsto.

Izvor: N1

10:01 – Šešelj je po dolasku u Jarak, nedaleko od policijskog kordona, seo na stolicu koju su mu doneli aktivisti i novinarima rekao da će uskoro davati izjave, ali da mu “treba malo vremena da se odmori u hladu”.

9.55 - Lider radikala Vojislav Šešelj upravo je stigao u Jarak gde su ga dočekale pristalice Srpske radikalne stranke, javlja reporterka N1 Jelena Zorić.

9.54 - U centru naselja Jarak na 7 kilometara od Hrtkovaca, raspoređene su jake bezbednosne snage koje imaju zadatak da spreče Šešelja da stigne do sela i održi miting.

9.49 - Desetak radikala stiglo je do policijske blokade u Jarku. Među prisutnima su funkcionerke stranke Vjerica Radeta i Nataša Jovanović, a uskoro se očekuje i dolazak lidera SRS Vojsilava Šešelja.

9.10 Članovi Srpske radikalne stranke, predvođeni Šešeljem, krenuli su iz Zemuna ka Hrtkovcima gde nameravaju da se okupe povodom 26. godišnjice radikalskog mitinga, nakon kojeg su pokrenuta prisilna iseljavanja Hrvata u Vojvodini 1992. godine.

Kako javlja reporter TV N1 Miodrag Sovilj, koji se nalazi u mestu Jarak nadomak Hrtkovaca, dolazak radikala očekuje se oko 10 časova.

Hrtkovci su, kako kaže, pod potpunom policijskom opsadom i ulazak u mesto dozvoljen je samo osobama kojima u ličnim kartama stoji da su im Hrtkovci mesto prebivališta.

U mestu Jarak gde je postavljena policijska blokada “sve vrvi od policije” koje ima i na barikadama, ali u o okolnim njivama, javlja reporter N1.

Meštani Hrtkovaca sa kojima je N1 razgovarao telefonom kažu da je i u samom selu slična situacija i da se ne može otići ni do prodavnice, a da vas policija ne legitimiše.

Lokalni župnik rekao je za N1 da Hrvati danas najverovatnije neće ni izlaziti iz svojih kuća, te da se to vidi i po tome što je od 17 dece, samo jedno došlo na jutrošnji čas veronauke.

Dolazak u Hrtkovce najavili su i predstavnici Demokratske stranke, Lige Socijaldemokrata Vojvodine i Liberalno demokratske partije.

Kako nezvanično saznajemo, funkcioner DS-a Balša Božović pokušaće da uđe u Hrtkovce i prisustvuje misi u 11 časova.

N1 saznaje i da će LSV između 10.30 i 11 sati krenuti iz Novog Sada, te da će se najverovatnije mimoići sa radikalima.

U okolini Hrtkovaca biće i aktivisti LDP-a koji su istakli da će "lično sprečiti" skup radikala.

Deset godina zatvora zbog progona Hrvata

Na skupu pre 26. godina u Hrtkovcima, Šešelj je između ostalog pročitao imena 17 "nelojalnih" meštana hrvatske nacionalnosti koji moraju da napuste to vojvođansko selo.

Žalbeno veće Mehanizma za međunarodne krivične sudove, koji je nasledio postupke Haškog tribunala, 11. aprila izreklo je Šešelju pravosnažnu presudu od deset godina zatvora za podsticanje progona, deportacije i prisilno premeštanje Hrvata iz Hrtkovaca 1992. godine.

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić kazao je u petak da je država Srbija zabranila sve skupove u nedelju u Hrtkovcima i dodao da neće biti nemira i nereda.

Policija je zabranila sve skupove zbog opasnosti od ugrožavanja sigurnosti.

Zbog najave tog skupa, saobraćaj na deonici Platičevo–Jarak, kod novog šabačkog mosta, biće obustavljen i danas, a obustava je planirana do ponoći.

Nastavak na N1 televizija...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta N1 televizija. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta N1 televizija. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.