Izvor: Vesti-online.com, 05.Jan.2018, 22:11 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Bez leka do drugog veka
Svečano je 27. decembra prošle godine bilo u domu Suljkovića u novopazarskom naselju Svojbor jer je najstariji član ove porodice, a verovatno jedan od najstarijih žitelja Srbije i Balkana baka Bahta Suljković (Grišević) slavila 105. rođendan.
Dok je gasila 105. svećicu na rođendanskoj torti, uz baku Bahtu su bili njena ćerka Sanija Curić (65), koja živi u prigradskom naselju Požega, i sinovi Salko (62) i Bajram (58) koji su, specijalno zbog majčinog rođendana, doputovali >> Pročitaj celu vest na sajtu Vesti-online.com << iz Nemačke, gde godinama žive i rade.
Nakon što je nana Bahta ušla u svoj drugi vek i jedanaestu deceniju života, Bajram i Salko svakog 27. decembra dolaze iz Nemačke da obeleže ovaj značajni porodični praznik.
Nana Bahta Suljković rođena je 27. decembra 1912. godine u porodici Grišević, u selu Rastenovići na Pešteru, imala je teško detinjstvo, pamti ratove, bežanije, nemaštinu, glad i težak život na selu.
Prvi put se udala u 21. godini i sa prvim suprugom rodila je dvoje dece koja više nisu u životu, dvanaest godina bila je slobodna, a u 41. godini odlučila je da se uda drugi put za sada pokojnog Sulejmana Suljkovića iz Novog Pazara sa kojim je izrodila četvoro dece.
Najstarija Ismeta živela je samo nekoliko godina, a potom su na svet došli ćerka Sanija i sinovi Salko i Bajram koji su danas ponosni na svoju majku.
Iako je proslavila svoj 105. rođendan, baka Bahta je još dobrog zdravlja. Odlično vidi (do pre dve godine plela je čarape i prsluke za sinove, unuke i praunuke), dobro spava, lepo jede, na nogama je, samo se nervira što na jedno uvo malo slabije čuje..
Kad su Salko i Bajram u Nemačkoj, sa njima, njihovim suprugama i brojnim potomstvom (desetoro unučadi i trinaestoro praunučadi) razgovara telefonom Zimu često provodi kod ćerke Sanije u selu Požega.
- Najteže poslove sam radila, hranila sam se kao i svi drugi, a najviše sam volela da udrobim hleb u mleko. I danas svakog jutra prvo popijem vareniku, omiljeno jelo mi je birijan sa piletinom. Popije se i poneka kafa. Lekaru nisam išla, naočare ne koristim - priča Bahta i naglašava da je srećna:
- Svi me drže kao malo vode na dlanu, da nije tako dobre nege, ko zna da li bih doživela ove godine. Osim poštovanja i pažnje, jedan od glavnih preduslova za dugovečnost je život bez stresa. Sekiracija najviše ubija ljude, uvek sam se trudila da se ne sekiram zbog nebitnih stvari i da u mojoj kući vlada harmonija.
- Svoju decu, unuke i praunuke uvek savetujem da budu tolerantni, da poštuju svog bračnog druga i da iz svojih kuća izbace svađu, hvala bogu svi me slušaju - priča starica Bahta i naglašava da se je život, koliko god da je dug, uvek kratak.
- Naživela sam se, sad mi je najvažnije da svi moji budu zdravi i požive što duže. Što se mene tiče, mirno čekam dan kada će me pozvati onaj odozgo, samo on odlučuje koliko će ko vremena provesti na ovom svetu - poručuje baka Bahta.
Nastavak na Vesti-online.com...










