Izvor: B92, 28.Apr.2012, 00:40 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Berlin:Pojedinačni napadači pretnja
Berlin -- Nemački ministar unutrašnjih poslova kaže da su najveća teroristička pretnja po Nemačku nezavisne terorističke ćelije i pojedinačni napadači.
Nemački ministar policije Hans-Peter Fridrih ocenio je danas da najveća teroristička pretnja po njegovu zemlju više nisu grupe iz velikih terorističkih mreža poput Al Kaide već pojedinačni napadači.
On je za agenciju AP rekao da su teroristi iz ekstremističkih muslimanskih organizacija evoluirali do nivoa >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << na kojem su decentralizovani, što otežava vlastima da ih prate.
Zabrinjava što će verovatno biti više napadača "usamljenih vukova" koji nisu direktno povezani s velikim terorističkim ogranizacijama, već su sami došli do radikalnih islamističkih materijala, često preko propagande dostupne na internetu koje je sve više, rekao je on.
U Nemačkoj je bilo nekoliko neuspešnih i sprečenih napada islamista, a prvi napad s žrtvama bio je prošle godine kada je 21-godišnji Albanac poreklom s Kosova pucao na dvojicu pripadnika vojske SAD na frankfurtskom aerodromu.
Veruje se da je bio inspirisan stranicama na interentu koje objavljuju salafiti, zastupnici ultrakonzervativnog tumačenja islama.
"U ovom kontekstu nas zabrinjava da jačaju svoju propagandu i da otvoreno ciljaju na pridobijanje mladih", rekao je Fridrih.
On je izrazio zabrinutost i zbog sajber kriminala pošto špijunski napadi mogu pogoditi određene kompanije, ali i celu zemlju, uključujući bitnu infrastrukturu.
Staksnet virus kojim su napadnute iranske nuklearne instalacije bio je upozorenje da se virusima može uraditi više nego što se zamišljalo, rekao je Fridrih.










