Berači otkrili novu otrovnicu

Izvor: Vesti-online.com, 16.Okt.2017, 20:22   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Berači otkrili novu otrovnicu

Banja Koviljača bila je po 20. put domaćin velike izložbe gljiva. Gljivari su krenuli u berbu pečuraka na padinama Gučeva, Cera, Iverka, Radaljskog jezera, Vlaških njiva i Ikona, a pronađeni primerci izloženi su u holu doma kulture "Aleksandar - Saša Petrović". Ponovo se potvrdilo da čak i u slabim sezonama ovaj kraj ima mnoštvo gljiva.

Najveći uspeh ovakvih skupova je njihov edukativni deo jer je bivša Jugoslavija u Evropi bila poznata po tome što su se gljive najmanje >> Pročitaj celu vest na sajtu Vesti-online.com << jele, a najviše je bilo trovanja njima.

Gljivari na ovakvim susretima koriste priliku da posetioce upozore da ne ubija gljiva nego neznanje, a da je znanje najbolji "protivotrov".

Da su bili vredni i vešti i ovoga puta je potvrdilo šarenilo boja, oblika i veličina kojima je priroda ponovo zadivila.

Čitajući natpise pored svake izložene gljive posetioci su često komentarisali i izgled pojedinih vrsta i primećivali da su uglavnom često najlepše one najotrovnije.

Posetioci su saznali za zavodnicu, otrovnu gljivu, čije konzumiranje izaziva trovanje, povraćanje, dehidriranje, ali ne mora da se završi kobno.

Druga je priča zelena pupavka, koja je, kako se čulo, uzročnik 98 odsto trovanja sa smrtnim ishodom, a čak 20 grama zelene pupavke može da ubije odraslog čoveka.

Domaćini su zajedno sa gljivarima iz Krupnja, Novog Sada i Mikološkog društva Srbije, ukupno njih četrdesetak, za jedan dan nakupili više od 200 različitih vrsta gljiva, pa su posetioci imali šta da vide.

Dobrosav Đurđević, predsednik Gljivarskog društva "Ljubomir Vuksanović Barle", kaže da je to izvanredan rezultat u sezoni koja nije baš bila naklonjena pečurkama.

- Pronađeno je 177 vrsta gljiva, a još tridesetak nismo stigli da determinišemo. Ovo je lep broj, a mi, inače, uvek imamo oko 200 gljiva, samo jednom je bilo tek malo više od 100, ali je tada vreme bilo izuzetno loše. Naše područje je bogato gljivama, a ovakve izložbe važne su da se stanovništvo upozna sa prednostima, ali i opasnostima koje vrebaju ako ne poznajete dobro gljive koje mogu biti jestive i lekovite, ali i otrovne. Društvo smo osnovali baš zbog toga i za minulih 20 godina nismo imali nijedno smrtno trovanje - kaže predsednik društva sa 50 članova, od kojeg su u Srbiji starija samo dva, Mikološko društvo Srbije i valjevsko Divčibare.

Osim izložbe za posetioce je pripremljena retrospektiva minulog rada, a predavanje je održao dr Aleksandar Krapež, čest gost gljivara Banje Koviljače i član Mikološkog društva Srbije.

- Zapadna Srbija, posebno ovaj loznički kraj, poznata je po gljivama i njima je najbogatiji. Dve decenije mi iz Mikološkog društva Srbije obilazimo naše terene tako da smo se u to uverili. Ovde je teren raznolik i sve to se održava i na gljive, pa ima mnogo različitih vrsta - kaže Aleksandar.

- Društvo u Banji Koviljači dobro radi i veoma smo zadovoljni. Ovoga puta izloženo je i nekoliko vrsta koje su za Srbiju najverovatnije nove - kaže Krapež.

Nastavak na Vesti-online.com...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Vesti-online.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Vesti-online.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.