Izvor: Vesti-online.com, 10.Dec.2014, 00:21   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Beli medvedi na Artiku umiru od gladi

Broj jedinki belih medveda u Boforovom moru opao je skoro za polovinu u poslednjoj deceniji, pokazala je jedna američko-kanadska studija koja ukazuje da je primetno dramatično povećanje broja mladunaca te divlje životinje koji umiru od gladi.

Naučnici kao glavni uzrok smanjenja broja belih medveda navode topljenje leda zbog globalnog otopljenja. Južno Boforovo more je jedno od dva glavna američka regiona u kojima žive beli medvedi.

Naučnici iz Američkog geološkog >> Pročitaj celu vest na sajtu Vesti-online.com << zavoda i Kanadske agencije za životnu sredinu hvatali su, čipovali i potom puštali u divljinu polarne medvede u južnom Boforovom moru od 2001. do 2010. Populacija belih medveda opala je 2010. na oko 900, sa 1.600 jedinki te vrste koliko ih je bilo 2004.

"Ove cifre mi govore da stanište postaje sve manje stabilno za bele medvede", rekao je glavni autor studije Džef Bromagin.

Stiv Amstrap iz Američkog geološkog zavoda rekao je da je u Boforovom moru 1980-tih, kada je on započeo istraživanje broja belih medveda, tih životinja bilo oko 1.800.

Bromagin je naveo i da su samo dva od 80 mladunaca belih medveda koje je njegov tim pratio između 2004. i 2007. preživela. U normalnim okolnostima, kako je dodao, obično preživi polovina mladunaca.

"Pretpostavljamo da mladunci umiru od gladi", rekao je Bromagin.

U ovom delu Arktika, ranije je leti bilo više morskog leda, i samim tim više foka, kojima se hrane beli medvedi. Pošto se smanjenjem nivoa leda, smanjio i broj foka, mladunci su najverovatnije počeli da umiru od gladi.

Letnji nivo morskog leda na Arktiku smanjuje se od 1970-tih, ali se njegovo topljenje prilično ubrzalo u poslednjih 15 godina, rekao je direktor Nacionalnog američkog centra za podatke o ledu iz Kolorada, Mark Serez.

Prema njegovim rečima, 2007. je bila "poziv na buđenje" za naučnike, jer je nivo morskog leda pao na najniži nivo koji naučnici nisu očekivali ili nikada ranije nisu videli. Nivo morskog leda još više je opao 2012, a od tada se neznatno popravio.

"Definitivno postoji povezanost između onoga što se dešava medvedima i onoga što se dešava sa ledom", ocenio je Serez, koji nije učestvovao u ovoj studiji.

Nastavak na Vesti-online.com...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Vesti-online.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Vesti-online.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.