
Izvor: RTS, 18.Feb.2011, 11:43 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Belgijska "pomfrit revolucija"
Nad postojbinom pomfrita, Belgijom, lebdi mogućnost raspada na flamanski i valonski deo. Birači, razočarani nemogućnošću partija da posle osam meseci formiraju vladu, u Briselu simbolično održali "pomfrit revoluciju".
Belgija je postala svetski rekorder kao zemlja koja najduže čeka na formiranje nove vlade - od izbora je prošlo više od osam meseci, a dogovora o vladi nema ni na vidiku.
U Briselu su razočarani birači organizovali "pomfrit revoluciju", širom >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << grada je na štandovima pržen pomfrit, neizbežni deo tradicionalne belgijske kuhinje, koji i potiče iz te zemlje.
"Mislim da je 'pomfrit revolucija' odličan simbolički gest koji će naterati naše političare da se postide, da se mi više ne bismo stideli, jer živimo u zemlji koja je bez vlade duže nego bilo koja druga zemlja na svetu. Političari treba da prestanu da se svađaju i da nađu kompromis", poručuju demonstranti.
Ovo je poslednji projekat u nizu duhovitih prostesta zbog nesloge političara, kojem su Belgijanci pribegli posle "bojkota seksa" i "bojkota brijanja".
Nad jednom od najprosperitetnijih zemalja u Evropi lebdi mogućnost raspada na flamanski i valonski deo, mada su hiljade mladih Belgijanaca u četvrtak izašle na ulice zahtevajući od političara da se uozbilje i nađu kompromis.
"Ono što želimo da postignemo je da ih prodrmamo, da ih nateramo da shvate da smo siti svega što oni rade i da moraju nešto da preduzmu. Treba nam vlada koja će funkcionisati i rešavati naše probleme", rekla je jedna Belgijanka za Bi-Bi-Si.
Stranke u Belgiji ne mogu da se dogovore o reformi belgijske federacije. Flamanci na severu traže veći stepen samostalnosti, Valonci na jugu na to ne pristaju, strahujući da bi to bio korak ka raspadu zemlje.
U celu priču se umešao i kralj Albert, koji je imenovao izaslanika da pomogne u pregovorima između vodećih, stranaka.
Svetski rekord u vremenu da se formira vlada donedavno su držali Holanđani. Oni su pre nešto više od tri decenije od izbora do formiranja vlade čekali 208 dana.
Onda ih je prošle godine prestigao Irak. Tamošnji političari, šiitski i sunitski muslimani i Kurdi, o formiranju vlade dogovorili su se tek 249 dana posleizbora.
Belgijanci na vladu čekaju od juna prošle godine, i po svemu sudeći čekaće još neko vreme.