Izvor: Studnel.com, 06.Nov.2015, 14:11 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Bazel – raj na Rajni
U samom centru nalaze se najznačajnije znamenitosti ovog grada – Gradska kuća, pijaca, Münster, Barfüsserplatz, Marktplatz, mnogobrojni muzeji, crkve, galerije, pozorišta. S obzirom na to da je Bazel pre svega trgovački grad, ne začuđuje činjenica da se na Marktplatzu, najvećem trgu u gradu, nalazi pijaca. Cveće, najfinija švajcarska čokolada, najbolji sirevi i sveže domaće mleko glavni su proizvodi kojima se >> Pročitaj celu vest na sajtu Studnel.com << trguje.
Sa leve strane pijace nalazi se velelepno zdanje – Rathaus, odnosno Gradska kuća. Izgrađena u 14. veku, sa namerom da prikaže sve bogatstvo ovog grada, i dalje impresionira sve slučajne i namerne prolaznike. Fasada je izrađena od crvenog kamena, a iza masivne kapije od kovanog gvožđa skriva se maleno dvorište u kojem se nalazi bezbroj mozaika i pozlaćenih ukrasa – simbola Bazela, statua ratnika.
Foto: Jelena Perović
Kako se Marktplatz nalazi na odličnoj lokaciji, u njegovoj neposrednoj blizini je i veliki broj restorana, kafića, butika, knjižara i robnih kuća: Dolce & Gabbana, Dior, Mexx, Chanel, Cartier, ali i Zara, H&M, Guess. Za svakoga ponešto, a kada vam ponestane snage za kupovinu, možete se opustiti i popiti kafu u Starbucks-u ili u nekom od lokalnih kafIća u kojima osim kafe možete naručiti i poslastice karakteristične za ovaj kraj.
Katedrala Münster je glavno obeležje grada. Nalazi se nedaleko od Marktplatza i predstavlja omiljenu turističku atrakciju u gradu. Građena je od 1019. do 1500. godine i tipičan je primer gotske arhitekture – sa velikim prozorima, visokim zidovima i svodovima. Osim glavne zgrade, ovoj katedrali pripadaju i velika terasa, sa koje se pruža pogled na reku Rajnu, nekoliko okolnih zgrada, velika bašta, muzej. Osim impresivne spoljašnosti, i unutrašnjost katedrale je zapanjujuća, a ukoliko rešite da se popnete na vrh Münstera, nakon samo 237 stepenika se možete naći na krovu Bazela. Sa najviše kule ove katedrale pruža se pogled na ceo grad i okolinu, na nemački grad Weil am Rhein i Francuski Saint-Louis.
Foto: Jelena Perović
Theaterplatz je još jedna atrakcija koja je posebno interesantna jer predstavlja spoj modernog i tradicionalnog Bazela. Ovo mesto krase gotska crkva Elisabethenkirche, fontana Tinguely, pozorište, a samo nekoliko ulica odatle i muzeji moderne umetnosti i igračaka. Ovaj spoj predstavlja pravi izazov za posetioce koji u krugu od nekoliko stotina metara mogu uživati u slikama Pabla Pikasa, Oskara Kokoške, ali i videti kolekciju od preko 2500 medvedića i jos oko 3500 različitih lutki, obići muzej istorije Bazela, opustiti se u parku kraj fontane.
A, kada umor savlada telo i kada ostanete bez snage za dalji obilazak, najbolje je da odete do obale Rajne. Odatle se pruža pogled na centar grada i tu se možete opustiti uz zvuke violine, harmonike Ili saksofona nekog od uličnih zabavljača koji svakodnevno stvaraju atmosferu idealnu za uživanje.
bazelsvajcarskaputovanjaodmormunstermarktplatz














