
Izvor: Southeast European Times, 28.Nov.2014, 17:45 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Balkanske zemlje razmišljaju o osnivanju regionalnog antiterorističkog centra
Regionalni centar pomoći će u usklađivanju obaveštajnih podataka i antiterorističkih aktivnosti bezbednosnih službi.
28/11/2014
Miki Trajkovski za Southeast European Times iz Skoplja -- 28.11.2014.
Balkanske zemlje razmatraju stvaranje regionalnog centra za borbu protiv terorizma kako bi se efektivnije uhvatile u koštac sa terorističkim pretnjama izazvanim regrutovanjem i radikalizacijom ratnika džihada koji odlaze da se bore u Iraku, Siriji i na drugim >> Pročitaj celu vest na sajtu Southeast European Times << žarištima, kažu eksperti.
Makedonski predsednik Đorđe Ivanov predložio je stvaranje takvog centra prilikom obraćanja u Savetu bezbednosti UN prošlog meseca.
Ivanov je rekao da je centar potreban kako bi se uskladili obaveštajni podaci vezani za terorističke grupe -- njihove mreže, lokacije, mogućnosti i ciljevi -- i koordinisao rad policijskih i obaveštajnih službi.
„Neophodno je ojačati institucije u svim zemljama zapadnog Balkana finansiranjem programa deradikalizacije i suprostavljanja radikalizaciji, kako bismo obezbedili pravovremenu prevenciju i razvili protivmere. Broj boraca povećava se sve vreme i više ne možemo da ih izbrojimo“, rekao je Ivanov.
Eksperti kažu da će centar omogućiti veću saradnju sa obaveštajnim službama Sjedinjenih Država, Ujedinjenog Kraljevstva i Nemačke, i da će se koristiti za edukaciju vezanu za analizu i taktiku.
Ideja je dobrodošla kao i svako povećanje saradnje, kaže Kristina Jozić, portparolka Državne agencije za istrage i zaštitu Bosne i Hercegovine (SIPA). „Inicijativa je sasvim realna i u skladu sa trenutnim bezbednosnim stanjem i globalnom politikom u borbi protiv terorizma“, izjavila je Jozićeva za SETimes.
Ona dodaje da je potreba za saradnjom takva da je SIPA u prošlosti iznosila slične predloge za uspostavljanje regionalnog centra protiv terorizma.
Centar će olakšati stvaranje preciznih, odmah dostupnih evidencija osumnjičenih grupa i pojedinaca, ukazuje Tome Batkoski, profesor Fakulteta bezbednosti u Skoplju.
„Centar će u potpunosti nadgledati i analizirati opasnosti od islamskog terorizma, te koordinisati antiterorističke aktivnosti bezbednosno-obaveštajnih agencija. Time će se postići veća efikasnost i ubrzati suzbijanje terorizma“, rekao je Batkoski za SETimes.
Batkoski takođe navodi da će veća zaštita od terorizma doprineti stabilizaciji situacije u Iraku i Siriji, jer će se time zaustaviti organizovani odlazak grupa i pojedinaca koji žele da pristupe Islamskoj državi Iraka i Levanta (IDIL).
Ideja o formiranju regionalnog centra za borbu protiv terorizma već je razmotrena u Srbiji na najvišem nivou vlasti, a analitičari su ponovili potrebu za većom regionalnom bezbednosnom saradnjom.
„U razmeni obaveštajnih podataka sa drugim zemljama možemo da steknemo uvid u to gde se teroristi kreću, šta rade, kakvi su im planovi“, rekao je za SETimes nezavisni vojni analitičar iz Beograda Aleksandar Radić.
U Batajnici, u blizini Beograda, srpske vlasti imaju centar za svoju specijalnu antiterorističku jedinicu koji se uglavnom koristi za obuku.
Srbija tek treba zvanično da odgovori na poziv Ivanova, ali premijer Aleksandar Vučić uputio je pismo američkom predsedniku Baraku Obami ponovivši posvećenost zemlje doprinosu borbi protiv terorizma.
„Vlada Srbije spremna je da svojim raspoloživim, limitiranim resursima pomogne u borbi protiv IDIL-a“, rekao je Vučić.
Dopisnice Biljana Pekušić iz Beograda i Ana Lovaković iz Sarajeva doprinele su ovom izveštaju. .
Koje korake zemlje Balkana treba da preduzmu da bi ubrzale formiranje regionalnog centra za borbu protiv terorizma? Iznesite svoje mišljenje u prostoru za komentare..
Nastavak na Southeast European Times...