
Izvor: Blic, 22.Sep.2008, 16:37 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Balet i salsa "leče" traume kod dece
Kubanski neuropsihijatri u terapiji trauma koriste muziku umesto injekcija, igru umesto elektrošokova. Tvrde da klasični balet, ali i temperamentna salsa, uspešno leče traumatična stanja.
Elizabeta je imala samo tri godine kad je otac, alkoholičar, u napadu delirijum tremensa, ubio njenu majku i završio na doživotnoj robiji. Psihološka trauma koju je doživela izazvala je šok: devojčica je prestala da govori i odbijala je bilo kakvu komunikaciju s okolinom punih godinu >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << dana.
Danas je ova mala Kubanka graciozna i pametna osmogodišnjakinja koja se smeje, zabavlja i igra kao i sve njene vršnjakinje.
"Moja devojčica se potpuno oporavila, izvanredno igra, dobra je učenica i prava mala đavolica" - s radošću priča njena baka po majci Eliza Derivet Blanko.
Lekari i rođaci preporod devojčice pripisuju njenom učešću u deceniju starom zdravstvenom projektu kubanskog ministarstva zdravlja nazvanom "psiho-balet" - piše časopis Nju sajentist.
Za razliku od terapija igrom u drugim zemljama, uglavnom zasnovanom na "slobodnom izražavanju", Kubanci su razvili disciplinovan i širok program u čijoj realizaciji učestvuju, pored psihijatara i psihologa, i najpoznatiji koreografi i igrači iz čuvenog Kubanskog nacionalnog baleta.
Kroz kombinaciju igre i psihološke terapije, deca s psihološkim problemima razvijaju samopoštovanje, sigurnost i poverenje u okolinu i, u isto vreme, navaikavaju se na disciplinu, stiču znanja i veštinu.
Terapija muzikom i igrom počela je 1973. godine kao projekt grupe entuzijasta i bila je namenjena grupi dece s emocionalnim problemima.
Rezultati su bili iznad očekivanja i ubrzo je proširena na obolele s ozbiljnim mentalnim problemima, uključujući i "Daunov sindrom". Blagotvorno dejstvo psiho-baleta ubrzo se pokazalo i kod gluvih, starih osoba, slepih pa i trudnica.
"Lečenje polazi od činjenice da se nagon za igrom nalazi u genima svakog čoveka. Pre nego što su progovorila, ljudska bića su međusobno komunicirala pokretima, mimikom i igrom. Sva preistorijska ali i moderna plemena igraju da bi izrazila osećanja, da se pripreme za rat, da krenu u žetvu ili lov" - smatra doktor Georgina Farinas Garsija, šef Odeljenja za psiho-balet u Neuropsihijatrijskoj bolnici u Havani.
Ali, po njenom mišljenju, igranje izaziva lučenje endorfina, hormona zadovoljstva, tako da se svako ljudsko biće oseća opušteno i srećno".
Rezultati Kubanaca, to priznaju i najeminentniji svetski stručnjaci, su zaista spektakularni.
"Prva iskustva stekli smo sa grupom od 28 dece. Bilo je među njima agresivnih i hiperaktivnih ali i stidljivih i opsednutih fobijama. Međutim, vrlo brzo, posle nepuna dva meseca, i mi i roditelji primetili smo značajna poboljšanja. A najveće priznanje za naš rad bilo je priznanje UNESCO-a koji je prihvatio našu metodu lečenja i preporučio je drugim zemljama" - kaže dr. Farinas.