Izvor: B92, 10.Jul.2013, 21:28 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Bajden: Kinezi, dosta hakovanja
Vašington -- Američki potpredsednik Džo Bajden pozvao zvanični Peking da okonča "otvorenu krađu" putem hakovanja na Internetu.
"I SAD i Kina bi imale koristi od otvorenog, bezbednog, pouzdanog Interneta. Otvorena krađa koju doživljavamo mora se smatrati neprihvatljivom i mora da bude zaustavljena", istakao je Bajden na otvaranju godišnjeg foruma dve najveće svetske privrede - SAD i Kine.
Zvanični Vašington optužuje tu rastuću azijsku silu za sprovođenje prave >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << kampanje hakovanja protiv američke vlade i tamošnjih kompanija, pri čemu se u jednoj novijoj studiji navodi da krađa trgovinskih tajni korporativnu Ameriku košta stotine milijardi dolara godišnje.
Na to je zvanični Peking odgovorio da je i on žrtva hakera, a te tvrdnje su dobile na snazi nakon što je odbegli američki obaveštajac Edvard Snouden otkrio postojanje tajnog američkog programa za praćenje elektronskih komunikacija na najvećim Internet sajtovima.
Bajden je izrazio nadu da će Američko-kineski strateški i ekonomski dijalog, koji se održava danas i sutra u Vašingtonu, doprineti povećanju poverenja između SAD i Kine.
"Naš odnos predstavlja mešavinu takmičenja i saradnje, a tako će biti i dalje", izjavio je američki podpredsednik.
SAD i Kina su u aprilu osnovale radnu grupu za bezbednost u sektoru informacione i komunikacione tehnologije, kako bi ubrzale aktivnosti na prevenciji hakerskih napada.
Na čelu te radne grupe, koja je u ponedeljak u Stejt departmentu održala svoj prvi sastanak, nalaze se američki koordinator za pitanja sajber napada Kristofer Pejnter i viši zvaničnik kineskog Ministarstva spoljnih poslova Dai Bing.
Predsednik SAD Barak Obama i kineski predsednik Sji Đinping su se pre mesec dana sastali u Kaliforniji u cilju unapređenja saradnje te dve svetske velesile, čiji je strateški rivalitet u kontradikciji sa njihovom dubokom ekonomskom međuzavisnošću.






















