Izvor: Nezavisne Novine, 08.Avg.2017, 17:20   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Bacite tablete kada promijene boju

Mnogi lijekovi recimo oni za terapiju povišenih masnoća u krvi, hipertenziju ili bolesti štitne žlijezde, na vrućini bi morali posebno da se čuvaju, dok bi dodatna pažnja trebalo da se obrati na terapiju onim medikamentima koji su fotosenzitivni, tačnije dovode do promjena na koži ako je izložena suncu.

Farmaceut Jasmina Timić kaže da većinu lijekova čuvamo na sobnoj temperaturi, do 25 stepeni Celzijusovih, na tamnom i suvom mestu.

“U grupu lijekova koji >> Pročitaj celu vest na sajtu Nezavisne Novine << su najosetljiviji u kontaktu sa suncem ili visokom temperaturom ubrajaju se svi vitaminski preparati, diuretik furosemid, antihistamin hlorofenilamin maleat, hidrokortizon, kondomi, insulin, nitroglicerin, hinolinski antibiotici, fibrati koji se koriste u liječenju povišenog holesterola, levotiroksin koji se koristi u terapiji štitaste žlijezde, inhalatori za lečenje astme”, kaže Jasmina Timić.

“Na vrućini se ovi lekovi lako inaktiviraju i poništava se njihovo dejstvo. Kada tablete promene boju, postanu lomljive na najmanji dodir, a u sirupu, injekcijama ili granulama se pojave grumuljice ili talog, to su znaci da je leku istekao rok trajanja ili je nepravilno čuvan. U svakom slučaju, tad više nije za upotrebu.”

Lijekove bi uvijek trebalo čuvati u originalnom pakovanju i nikako ih ne ostavljati u automobilu ili drugom mjestu koje je izloženo suncu.

Spisak medikamenata, kako objašnjava Timić, koji ne smiju da se piju ako se boravi na suncu je dugačak. Tu je većina antibiotika, lijekovi protiv zapaljenja i bolova,antihistaminici, diuretici, citostatici, lijekovi za snižavanje nivoa glukoze u krvi, antidepresivi, lijekova za kardiovaskularne bolesti kao i svi hormonski preparati.

“Osim promjena na koži fotosenzitivni lijekovi mogu da uzrokuju i promjenu raspoloženja”, kaže Jasmina Timić.

Ukoliko do toga dođe neophodna je pomoć ljekara i izbjegavanje direktnog izlaganja sunčevim zracima.

S obzirom  na to da terapija ne može uvijek da se uzima kod kuće, lijekove bi trebalo nositi u tašni ili posebnoj kutijici. Ukoliko se nose u džepu, oni se dodatno zagrijavaju u kontaktu sa tijelom.

(Novosti.rs)

Nastavak na Nezavisne Novine...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Nezavisne Novine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Nezavisne Novine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.