Izvor: B92, 18.Sep.2001, 12:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

BORSKA OBLAST NAJUGROZENIJA TESKIM METALIMA

Studija o deponovanju teskih elemenata iz atmosfere na podrucju Srbije pokazuje da je najzagadjenija Borska oblast i da je ona u mnogim elementima najzagadjenija u Evropi, receno je u utorak na konferenciji za novinare G17 Plus. Ova grupa je pokrila neophodne troskove uzimanja uzoraka, a analizu rezultata besplatno je uradio Institut za nuklearna istrazivanja u mestu Dubna u Rusiji. "Materijalne i vremenske mogucnosti su dozvolile da bude obradjen severni deo Srbije, od Subotice pa sve do >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << linije u visini Bora i Loznice", rekao je novinarima clan tima za zastitu zivotne sredine i prirodne resurse G17 Plus Miodrag Krmar, prenosi Srna. "Za vreme NATO bombardovanja doslo je do nekontrolisane emisije vanadijuma, nikla, gvozdja, aluminijuma, uranijuma, torijuma, skandijuma, samarijuma i jos izvesnog broja elemenata. Ovo su elementi koji su godinu dana nakon pozara registrovani u mahovinama do kojih su transportovani kroz atmosferu na distanci do 100 kilometara", rekao je Krmar. On je dodao da je najvise ovih metala od bombardovanja registrovano oko Panceva i Novog Sada, gde su dugo gorela naftna postrojenja.

Nastavak na B92...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.