Izvor: B92, 18.Sep.2001, 12:00 (ažurirano 02.Apr.2020.)
BORSKA OBLAST NAJUGROZENIJA TESKIM METALIMA
Studija o deponovanju teskih elemenata iz atmosfere na podrucju Srbije pokazuje da je najzagadjenija Borska oblast i da je ona u mnogim elementima najzagadjenija u Evropi, receno je u utorak na konferenciji za novinare G17 Plus. Ova grupa je pokrila neophodne troskove uzimanja uzoraka, a analizu rezultata besplatno je uradio Institut za nuklearna istrazivanja u mestu Dubna u Rusiji. "Materijalne i vremenske mogucnosti su dozvolile da bude obradjen severni deo Srbije, od Subotice pa sve do >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << linije u visini Bora i Loznice", rekao je novinarima clan tima za zastitu zivotne sredine i prirodne resurse G17 Plus Miodrag Krmar, prenosi Srna. "Za vreme NATO bombardovanja doslo je do nekontrolisane emisije vanadijuma, nikla, gvozdja, aluminijuma, uranijuma, torijuma, skandijuma, samarijuma i jos izvesnog broja elemenata. Ovo su elementi koji su godinu dana nakon pozara registrovani u mahovinama do kojih su transportovani kroz atmosferu na distanci do 100 kilometara", rekao je Krmar. On je dodao da je najvise ovih metala od bombardovanja registrovano oko Panceva i Novog Sada, gde su dugo gorela naftna postrojenja.








