Izvor: B92, 18.Dec.2009, 11:10 (ažurirano 02.Apr.2020.)
B.Nenadić:Tražimo dokaze za zabranu
Bosa Nenadić (FoNet, arhiva)
Beograd -- Predsednica Ustavnog suda Srbije Bosa Nenadić izjavila je da taj sud traži dokaze za zabranu navijačkih grupa i da možda zato izgleda spor.
Ona je u intervjuu "Politici" navela da, međutim, ta neizgledna sporost ne treba da bude razlog ostalim državnim organima da prema članovima udruženja, čije je delovanje pod lupom Ustavnog suda, a koji krše Ustav i zakon, ne preduzimaju sve propisane mere.
Nenadićeva >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << je podsetila da Ustavni sud može da zabrani udruženja čije delovanje je usmereno ka nasilnom rušenju ustavnog poretka ili kršenju zajamčenih ljudskih ili manjinskih prava, ili ka izazivanju rasne, nacionalne ili verske mržnje.
"No, zahtevi za zabranu delovanja moraju biti potkrepljeni valjanim dokazima i argumentovani, kako bi Sud nesporno mogao da utvrdi osnovanost svakog konkretnog predloga. "Daj mi činjenice i dokaze i daću ti pravo”, drevno je pravilo. I sudije izvestioci u postupcima po zahtevima za zabranu delovanja organizacija i udruženja, i ja kao predsednik Suda, insistiramo kod podnosilaca na dostavljanju dokaza, a određene dokaze Sud pribavlja i po službenoj dužnosti” , objasnila je ona.
Zato se u javnosti, kako je navela, stiče utisak da je Sud spor.
Predsednica Ustavnog suda je istakla da ta navodna sporost "nije i ne treba da bude razlog ostalim državnim organima da prema članovima udruženja, čije je delovanje pod lupom Ustavnog suda, a koji krše Ustav i zakon, preduzimaju sve propisane mere”.
"Nasilno rušenje ustavnog poretka, izazivanje rasne, nacionalne ili verske mržnje, ili brojni oblici kršenja zajamčenih ljudskih ili manjinskih prava su krivična dela. Redovni sudovi su nadležni da u konkretnim slučajevima utvrde krivičnu odgovornost konkretnih učinilaca i neka oni budu kažnjeni. To je posao više državnih organa – i policije, i tužilaštva i sudova. Efikasno delanje ovih organa važna je pretpostavka za kvalitetnu odluku Ustavnog suda”, istakla je Bosa Nenadić.
Ona veruje da će Ustavni sud zabraniti svako udruženje za koje ustavnopravnim merilima nesporno utvrdi da je svoje delovanje usmerilo ka radnjama zbog kojih može biti zabranjeno.





