Izvor: B92, 18.Nov.2013, 13:55 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Azilanti u šumi, ljudi u strahu
Beograd -- Država mora hitno da reši humanitarnu krizu u Bogovađi, gde oko 300 tražilaca azila luta poput senki po šumi i njivama, upozoreno iz Centra za pomoć azilantima
Oni, kako je danas izjavio direktor nevladine organizacije Centar za zaštitu i pomoć tražiocima azila Radoš Đurović, nemaju ni elementarnih uslova za život, a takvo stanje plaši lokalno stanovništvo.
On je, na konferenciji za novinare, rekao da je neophodno odmah osnovati u Srbiji više manjih >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << centara za prihvat azilanata, kao i da se ubrza procedura kako bi se videlo ko zaista traži azil, a kome to služi samo da bi otišao u neku drugu zemlju, jer je za takve predviđena drugačija procedura, tj. deportacija.
Prema rečima Đurovića, zahtev državi da brzo reaguje predstavlja zaključak sastanka koji su održali predstavnici lokalnog nivoa - policije, Doma zdravlja, škole, Centa za azil, mesne zajednice i roditelji dece koja zbog ovakve situacije ne idu u školu.
Objašnjavajući šta se dešava Đurović je rekao da sada u Bogovađi na jednog lokalnog stanovnik postoji jedan tražilac azila, tj. odnos je jedan prema jedan, kao i da neki od njih da bi se ugrejali ulaze u vikendice, da bi se nahranili u staklenike, uzimaju vodu iz tuđih bunara, pa se lokalno stanovništvo oseća bezbednosno i zdravstveno ugroženo.
Zato se, kaže, stanovništvo organizuje da bi skrenulo pažnu na problem pa se održavaju protesti, koji se radikalizuju, zaustavlja se saobraćaj, a deca ne idu u školu.
On je rekao da je Bogovađa, za razliku od nekih drugih mesta, uvek bila primer sredine koja ima dobar odnos i razumevanje prema azilantima, ali da je to sada ugroženo, mada stanovnici shvataju da azilanti nisu krivi što se ovo dešava.
Đurović precizira da tražioci azila u Bogovađu prvenstveno dolaze iz Sirije, Eritreje, Somalije, zemalja Magreba, zatim iz Iraka, Pakistana, Avganistana, da se može očekivati da ih bude još više, kao i da su trećina njih hrišćani.
Direktorka nevladine organizacije Atina Marijana Savić kaže da je ovo populacija koja je dodatno izložena opasnosti da njeni pripadnici postanu žrtve trgovine ljudima, baš zato što su u tako teškoj životnoj situaciji.
"To znamo iz iskustva sa radom s ljudima koji su bili žrtve iskorištavanja, jer su se našli u sličnoj, teškoj, situaciji kao ovi tražioci azila i apelujemo da se problem što pre reš"i, rekla je Savićeva.
Azilanti u šumi, stanovnici u strahu
Izvor: Blic, 18.Nov.2013
Država mora hitno da reaguje i reši humanitarnu krizu u Bogovađi gde oko trista tražilaca azila lutaju kao "senke" po mestu, po šumi, njivama, bez elementarnih uslova za život, što stvara strah kod lokalnog stanovništva koje protestuje zbog ove situacije, upozorio je danas izvršni direktor nevladine...







