Autobus, bezbedan prevoz?

Izvor: RTS, 14.Jun.2012, 18:23   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Autobus, bezbedan prevoz?

Nedavno je počelo rangiranje prevoznika u drumskom saobraćaju, zahvaljujući Saobraćajnom fakultetu. Samo sedam kompanija ima titulu "bezbedan prevoznik". Prilikom angažovanja prevoznika, turističke agencije vode računa o bezbednosti, kažu u JUTI.

Glavno prevozno sredstvo za 80 odsto putnika u domaćem saobraćaju, jeste autobus. I u turizmu, do željenih destinacija autobusom se preveze najviše putnika - čak 70 odsto.

Iz godine u godinu, broj nezgoda u autobuskom >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << prevozu sve je manji, i sve manje ljudi strada u tim situacijama. Međutim, ono što zabrinjava jeste ljudski faktor.

Slaviša Matić iz MUP-a Srbije kaže da su vozači autobusa u 62 odsto slučajeva bili odgovorni za izazivanje nezgode, a čak 78 odsto su bili odgovorni za smrt lica u nezgodama.

Od početka godine, saobraćajna policija podnela je 1.900 prijava zbog toga što vozači voze duže od predviđenih osam sati.

Milan Božović sa Saobraćajnog fakulteta kaže da prevoznici danas svesno krše pojedine odredbe Zakona o bezbezbednosti saobraćaja kako bi skratili vreme putovanja i da bi smanjili broj vozača koji voze na određenoj liniji. 

Da bi se to promenilo, kažu stručnjaci, firme za prevoz moraju češće da sprovode unutrašnje kontrole. Zahvaljujući Saobraćajnom fakultetu u Beogradu, nedavno je počelo rangiranje prevoznika u drumskom saobraćaju, samo sedam kompanija ima titulu "bezbedan prevoznik".

"Još sedam prevoznika se potrudilo da dobiju nalepnicu i ispune kriterijume koje mi na svaka tri meseca proveravamo i onaj ko ne ispunjava uslove mora da skine oznaku bezbedan prevoznik", kaže profesor Milan Vujanić sa Saobraćajnog fakulteta.

U JUTI kažu da, prilikom angažovanja prevoznika, turističke agencije vode računa o bezbednosti, posebno na linijama za inostranstvo, jer su evropski propisi veoma strogi.

"Što veći vozni špark to veći izbor za nas, jer ne znamo da li nam treba autobus od 49 ili 72 mesta", kaže Saša Zarić iz JUTE. 

U MUP-u podsećaju da, ukoliko na putu primetite da se vozač autobusa neouobičajeno ponaša,- prebrzo vozi, nepropisno pretiče ili je pospan, obavestite policiju koja će odmah reagovati.   

Nastavak na RTS...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.