Izvor: RTS, 15.Sep.2011, 14:54 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Artemije se brani ćutanjem
Istražni sudija nije uspeo da sasluša raščinjenog episkopa Artemija, jer se bivši vladika branio ćutanjem. Artemije se sumnjiči da je sa saradnicima oštetio SPC za oko 1,5 miliona dinara.
Raščinjeni episkop raško-prizrenski Artemije nije izneo odbranu pred istražnim sudijom Višeg suda u Beogradu, već je iskoristio pravo da se brani ćutanjem. On je trebalo da bude saslušan u istrazi povodom zahteva tužilaštva za proširenjem istrage zbog sumnje da je sa saradnicima >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << oštetio Srpsku pravoslavnu crkvu za oko 1,5 miliona dinara.
"Zbog obimnosti zahteva za proširenje istrage, danas jednostavno nije bilo moguće da iznese odbranu, pa je iskoristio svoje pravo da se brani ćutanjem", rekao je njegov branilac Branislav Tapušković.
Zahtevom za proširenje istrage obuhvaćeni su i vlasnik građevinskog preduzeća "Rade Neimar" Predrag Subotički i Jelena Šubarević, kao i odbegli arhimandrit Simeon Vilovski, za kojim je raspisana međunarodna poternica.
Saslušanje Subotičkog i Šubarevićeve zakazano je za sutra, posle čega bi istražni sudija trebalo da odluči da li će pokrenuti istragu protiv njih.
Proširenje istrage zatraženo je na osnovu krivične prijave SPC od 15. juna. Simeon Vilovski je odlukom Crkvenog suda lišen monaškog i svešteničkog čina, a bivši vladika Artemije je raščinjen odlukom Sabora SPC.
Protiv Vilovskog i Subotičkog istraga je pokrenuta još u februaru 2010. godine zbog sumnje da su malverzacijama oštetili fond Eparhije za oko 350.000 dinara.
Vilovskom, koga je Grčka prošle godine odbila da izruči Beogradu, sudi se u odsustvu, a Subtički je pušten da se brani sa slobode.
Tužilaštvo traži istragu
Tužilaštvo zahteva istragu zbog sumnje da su vladika Artemije kao episkop Eparhije raško-prizrenske, Vilovski kao njegov sekretar i ovlašćeni za zastupanje Eparhije, Subotički kao vlasnik Eparhijskog centra "Rade Neimar" i Šubarevićeva kao nadzorni organ od 2007. do kraja januara 2010. u Beogradu - "prekoračenjem službenog položaja pribavili korist Subotičkom u iznosu od 1,5 miliona dinara".
Tužilaštvo navodi da je Milivoje Marković, blagajnik Eparhije raško-prizrenske u Gračanici po nalozima Artemija ili Vilovskog, a "bez saglasnosti nadležnih crkvenih organa, sa računa Eparhije isplaćivao novac preduzeću 'Rade Neimar' na ime radova na rekonstrukcijama i adaptacijama manastira" na području Eparhije.
Utrošak novca je "Rade Neimar" pravdao kroz "privremene i okončane situacije" koje je odobravala i potpisivala Šubarevićka, a vrednost izvedenih radova bila je manja od novca uplaćenog ili radovi nisu ni bili izvedeni, navodi tužilaštvo.
Artemiju, Vilovskom i Subotičkom na teret stavlja da su izvršili produženo krivično delo zloupotrebe službenog položaja u saizvršilaštvu, a Jeleni Šubarević produženo krivično delo zloupotrebe službenog položaja u pomaganju.
Vilovskom se na teret stavlja i da je u periodu od 13. maja 2004. do 20. januara 2006. na KiM prisvojio novac u iznosu većem od 1,5 miliona dinara, koji mu je bio poveren kao igumanu manastira Banjska, tako što su mu iz blagajne eparhije raško-prizrenske isplaćena 3,65 miliona dinara.
Sinodska komisija koja je utvrđivala kanonsku odgovornost raščinjenog vladike Artemija tvrdi da su gotovo sve malverzacije u poslovanju Eparhije obavljene s njegovim znanjem i uz njegov blagoslov.







