Antonić pobegao iz Srbije, sedmoro uhapšenih

Izvor: Mondo, 08.Avg.2012, 20:58   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Antonić pobegao iz Srbije, sedmoro uhapšenih

Bivši predsednik izvršnog odbora "Agrobanke" Dušan Antonić napustio je Srbiju, a sedmoro njegovih saradnika je lišeno slobode, javili su beograski mediji.

Foto: Tanjug/Rade Prelić (arhiva)

Akcija se odvija u saradnji sa Tužilaštvom, rečeno je danas Tanjugu u MUP-u Srbije.

Kako saznaju beogradski mediji, policija je imala nameru da Antonića danas privede na informativni razgovor.

Tužilac za organizovani kriminal Miljko Radisavljević izjavio >> Pročitaj celu vest na sajtu Mondo << je da su danas uhapšeni čelnici "Agrobanke" i dva privatna preduzeća koja toj banci duguju više od 530 miliona dinara.

"Uskoro treba da počne saslušanje osumnjičenih", rekao je Radisavljević Radio-televiziji Srbije i dodao da je krivični postupak na samom početku, ali i da broj uhapšenih "nije konačan".

Kako je naveo, policija proverava sve sporne i nenaplaćene kredite koje je dala "Agrobanka".

Radisavljević nije želeo da kaže imena uhapšenih.

Tužilac je pomenuo da je jedno od ta dva privatna preduzeća "Drina Timber" iz Ljubovije.

U medijima se prenosi da je suvlasnik tog preduzeća Milan Antonić sin Dušana Antonića.

RTS je objavio imena sedmorice uhapšenih: Slavoljub Korićanac, Branimir Uzelac, Suad Hasović, Vehbo Papić, Boban Labović, Miloš Uzelac i Bojan Zarić.

Nekadašnji predsednik IO "Agrobanke" je juče govorio za B92 ko je kriv za minus od 300 miliona evra i priznao da je od banke dobio bonus od 600.000 evra.

Mnogi pretpostavljaju da je upravo na ovu banku mislio potpredsednik Vlade Aleksandar Vučić, kada je nedavno najavio da će do kraja avgusta biti razrešena afera u jednoj banci u Srbiji.

Ministar finansija i privrede Srbije Mlađan Dinkić izjavio je danas da nije on taj koji bi trebalo da utvrdi krivičnu odgovornost za dešavanja u "Agrobanci", već da je to posao za nezavisne pravosudne organe.

Velika je odgovornost za urušavanje finansijske stabilnosti i trebalo bi videti ko je bio predstavnik države u Upravnom odboru i kakva je bila kontrola centralne banke nad "Agrobankom", rekao je Dinkić na brifingu za novinare.

Nemoralno je, smatra Dinkić, da neko ko je odgovaran kao direktor banke uzme bonus od 600.000, 800.000, a ja sam čuo milion evra, za neke prethodne nagrade u trenutku kada je minus u banci od 300 miliona evra.

To je katastrofa i trebalo bi da se utvrdi čija je odgovornost, ali bi to trebalo da rade nezavisni pravosudni organi, dodao je Dinkić.

Dušan Antonić je vodio "Agrobanku" do kraja prošle godine, kada je zbog nenaplativih potraživanja banci oduzeta dozvola za rad i uveden stečaj.

Narodna banka Srbije (NBS) je 25. maja ove godine oduzela dozvolu za rad "Agrobanci", u kojoj je bila uvedena prinudna uprava od 29. decembra 2011.

Kako su prinudni upravnici i NBS ocenili da aktivnosti koje su sprovedene u toku prinudne uprave nisu, i pored određenih rezultata, poboljšale finansijsko stanje u banci, centralna banka je utvrdila da su ispunjeni propisani uslovi i oduzela banci dozvolu za rad.

"Nova Agrobanka", čiji je jedini vlasnik Agencija za osiguranje depozita, odnosno država, osnovana je radi prenosa svih obaveza i dela potraživanja "Agrobanke" na tu banku.

Rešenjem Privrednog suda u Beogradu u junu je otvoren stečajni postupak nad "Agrobankom".

Predsednik Izvršnog odbora "Nove Agrobanke" i nekadašnji prinudni upravnik "Agrobanke" Milorad Džambić izjavio je danas da su neosnovane tvrdnje da je prinudna uprava u toj banci napravila gubitak od 300 miliona evra.

Džambić je u izjavi Tanjugu istakao da je apsolutno nemoguće da prinudna uprava za dva dana, od 29. decembra 2011. kada je uvedena, do kraja te godine, napravi toliki gubitak u "Agrobanci", ali nije želeo detaljnije da komentariše tvrdnje Antonića.

Ekonomisti kažu da su gubici ove banke prouzrokovani davanjem kredita kompanijama bez adekvatnog obezbeđenja, a Antonić je priznao da je bilo pritisaka i iz politike i privrede da se određeni krediti odobre.

Za skoro četiri decenije rada, šezdesetčetvorogodišnji Dušan Antonić prošao je gotovo sve bankarske poslove, od pripravnika do generalnog direktora.

Pre šest godina, Klub privrednih novinara proglasio ga je za menadžera godine u oblasti bankarstva.

U Antonićevoj službenoj biografiji se navodi da je završio Ekonomski fakultet u Beogradu na kome je i magistrirao, a poslednjih godina pripremao je doktorsku tezu "Agrarni kredit i finansijske insitucije".

(agencije/MONDO, foto: Tanjug/Rade Prelić, arhiva)

Nastavak na Mondo...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Mondo. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Mondo. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.